Dobra wiadomość dla dzwoniących zza granicy do kraju. Zniesienia roamingu w Unii Europejskiej możemy spodziewać się za półtora roku, ale już od dzisiaj (01.07.) mieszkańcy wspólnoty mogą liczyć na obniżone stawki za połączenia wewnątrz UE.

W Unii Europejskiej wchodzą nowe stawki roamingowe. Za połączenie wychodzące zapłacimy nie więcej niż 97 groszy (19 eurocentów bez VAT), za połączenia przychodzące maksymalnie 25 groszy (5 eurocentów bez VAT), SMS to wydatek 31 groszy (6 eurocentów bez VAT), a koszt 1 MB danych i MMS to 1 złoty i 2 grosze (20 eurocentów bez VAT).

Sekretarz Generalny Polskiej Izby Turystyki Tomasz Rosset przytacza dane Komisji Europejskiej, według których około 28 procent osób wyłącza swoje komórki podczas zagranicznych wyjazdów. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej wyjaśnia, że turyści zabezpieczają się w ten sposób, obawiając się niespodzianki w postaci wysokiego rachunku za korzystanie w usług telekomunikacyjnych za granicą. Najprostszą formą ochrony przed wysokimi cenami połączeń jest wyłączenie aparatu telefonicznego.

Obniżka stawek roamingowych jest korzystna nie tylko dla turystów, ale także dla firm, które operują w różnych krajach. Zdaniem Tomasza Szymanowskiego z firmy serwersms.pl, zarówno obniżka, jak i zniesienie roamingu otwiera przed firmami nowe perspektywy. Likwidacja tej bariery spowoduje, że firmy będą chętniej kontaktować się ze swoimi klientami za granicą. Mowa między innymi o usługach wykupionych lub dostarczanych drogą SMS. W rozmowie z IAR Tomasz Szymanowski dodał, że zmniejszenie stawek roamingowych spowoduje, że Polacy pracujący za granicą chętniej będą korzystać z telefonów i numerów zarejestrowanych nad Wisłą.

Reklama

Około 300 mln użytkowników telefonów nie decyduje się na usługi firm telekomunikacyjnych, wynika z szacunków Komisji Europejskiej. To konsekwencja politycy cenowej operatorów. Bruksela szacuje, że w porównaniu z rokiem 2007 ceny za różne usługi roamingowe spadły o 80 do 90 procent.