Operatorzy komórkowi to nie instytucje bankowe, a jednak chciałyby mieć dostęp do bazy klientów banków, jak i swoim klientom proponować produkty finansowe. Oczywiście na tym zarabiając. Niestety przy negatywnym nastawieniu do tych pomysłów samych banków jak i sztywnego stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego, operatorom nie pozostaje nic innego jak sojusze i współpraca.

T-Mobile Polska i Alior Bank podpisały 11 grudnia 2013 r. umowę o współpracy w zakresie przygotowania kompleksowej oferty produktów i usług bankowych oraz zapewnienia do nich wielokanałowego dostępu. Celem współpracy jest zaoferowanie obsługi bankowej klientom T-Mobile Polska oraz zapewnienie im oraz obecnym klientom Alior Sync, najnowocześniejszych rozwiązań technologii internetowej i mobilnej, bankowości transakcyjnej oraz produktów i usług, które łączyć będą unikalne korzyści wynikające ze współpracy banku i firmy telekomunikacyjnej. Będzie to pierwszy w Europie, tak kompleksowy projekt współpracy banku i firmy telekomunikacyjnej.

T-Mobile to jeden z wiodących operatorów na rynku z niemal 16 milionami klientów. Na początku listopada br., liczba Klientów Alior Banku przekroczyła dwa miliony. Dysproporcja jest więc spora. Dlatego współpraca pomiędzy firmami będzie prowadzona pod marką związaną z T-Mobile, który będzie w możliwie najszerszym zakresie dopuszczalnym przez prawo, brał udział w kształtowaniu modelu biznesowego i działalności operacyjnej. W tym celu do Rady Nadzorczej Alior Banku zostanie powołany przedstawiciel T-Mobile.

Na podstawie zawartej umowy klientom oferowane będą m.in.: rachunki bankowe, depozyty, kredyty, pożyczki i limity kredytowe oraz karty płatnicze. Z pewnością wkrótce klienci Alior Banku będą mogli skorzystać z płatności mobilnych myWallet. Operator i bank będą świadczyli usługi dla osób fizycznych, w tym prowadzących działalność gospodarczą oraz małych i średnich firm. „Nadrzędnym celem T-Mobile jest dostarczanie klientom rzeczywistych i istotnych dla nich korzyści. Dlatego tak kluczowe jest innowacyjne i dostosowane do indywidualnych potrzeb odbiorców podejście. Współpraca z Alior Bankiem jest tego przykładem. Jeszcze w pierwszej połowie 2014 roku klienci zapoznają się z nowymi możliwościami jakie udostępnimy im dzięki podpisanej umowie. Szczegóły jednak zaprezentujemy, gdy nasza propozycja będzie gotowa do komercyjnego wdrożenia” – powiedział Miroslav Rakowski, Prezes T-Mobile Polska SA.

Nie jest to pierwszy pomysł operatora komórkowego w Polsce na stworzenie synergii produktów bankowych i telekomunikacyjnych. W kwietniu 2013 roku Puls Biznesu donosił, że Orange zwróciło się do kilku banków z propozycją stworzenia nowego, mobilnego banku. 10 grudnia 2013 roku na rynku pojawił się Plus Bank, zamiast Invest Banku. Choć Polkomtel dementował doniesienia prasowe o zaangażowaniu kapitałowym Polkomtela w Invest Bank S.A., rynek jest przekonany, że w grę nadal wchodzi przejęcie Plus Banku. Na razie Polkomtel zaoferuje klientom sieci Plus usługi finansowe tej instytucji, przygotowane w oparciu o swoje produkty. T-Mobile zareagował na te plany bardzo szybko. Co zrobi Orange?