Koniec z cyfrowym wykluczeniem. Komisja Europejska zapewnia, że dzięki technologii satelitarnej internet dostępny jest teraz wszędzie, nawet w miejscach najbardziej oddalonych od cywilizacji. W Brukseli zainaugurowano dziś stronę broadbandforall.eu, która ma pomóc w wypełnianiu cyfrowych luk na starym kontynencie.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że pod koniec zeszłego roku około trzech milionów Europejczyków nie miało dostępu do sieci. Dotyczyło to głównie osób mieszkających daleko od dużych miast. W Polsce problem ten był szczególnie widoczny, jako że 1/3 kraju była odcięta od szerokopasmowego internetu. Dziś tak już nie musi być. „To jest historyczny dzień. Teraz każdy Europejczyk będzie miał dostęp do internetu. Obiecywaliśmy, że będzie to możliwe do końca tego roku, ale udało się już dziś” - powiedziała unijna komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes.

Tam, gdzie internet dotychczas był nieosiągalny, rozwiązaniem okazały się technologie satelitarne. „Satelity zapewniają dostęp do internetu każdemu, zawsze i bez względu na to, gdzie się znajduje. Ponadto satelity nowej generacji oferują internet dużo szybszy niż te wcześniejsze” - powiedział Michel de Rosen z Europejskiego Stowarzyszenia Operatorów Satelitarnych. Na nowej stronie broadbandforall.eu można znaleźć listę dystrybutorów działających w poszczególnych krajach. W Polsce jest ich sześciu.