Hawe przeprowadzi przy współpracy Urzędu Dzielnicy Ursynów, Huawei oraz Orange Polska pilotażowy program zapewnienia mieszkańcom tej części Warszawy dostępu do internetu w najwyższej możliwej jakości, dzięki technologii FTTH (Fiber to the Home - światłowód do domu), podała spółka w komunikacie. Program ma docelowo ma objąć zasięgiem cały kraj.
Reklama

"Światłowód do domu to nie tylko bardzo szybki internet, który praktycznie nie jest obecnie w Polsce dostępny, ale również możliwość otrzymywania i świadczenia nowych, najbardziej zaawansowanych usług telekomunikacyjnych. Chcemy budować sieć dostępową w tej technologii wszędzie w Polsce, gdzie tylko pojawi się wystarczający popyt na takie usługi i udostępniać ją wszystkim zainteresowanym operatorom" - powiedział prezes Hawe Krzysztof Witoń, cytowany w komunikacie.

Budowę sieci FTTH Hawe rozpocznie na Ursynowie. Partnerem technologicznym programu pilotażowego będzie Huawei, a spółka wykorzysta istniejącą już infrastrukturę teletechniczną należącą do Orange Polska, podano również.

"Tworzymy otwartą platformę, z której będą mogli korzystać różni operatorzy, konkurując nie tylko cenami, ale też jakością świadczonych usług. Największym zwycięzcą będzie więc klient, bo konkurencja, dziś zdominowana w dużych miastach przez dostawców telewizji kablowej, znacznie się zaostrzy" - podkreślił prezes Witoń.

Technologia FTTH, która umożliwia świadczenie wielu innowacyjnych usług i najszybszy, symetryczny dostęp do internetu jest w Polsce praktycznie nieobecna. Wskaźnik penetracji światłowodowych sieci szerokopasmowych FTTH wynosi w Polsce zaledwie 0,5%, podczas gdy ten dla europejskich liderów jest to blisko 25%.

Hawe oraz Ursynów będą współpracować też przy wykorzystaniu infrastruktury telekomunikacyjnej przy takich projektach jak systemy bezpieczeństwa publicznego, zarządzanie ruchem, wdrażanie telewizji IP oraz usług e-commerce dla mieszkańców dzielnicy.

Spółka podkreśla, że biorąc udział w projekcie realizuje kluczowe cele swojej strategii ogłoszonej w czerwcu, a projekt na Ursynowie będzie pilotem programu, który docelowo ma objąć zasięgiem cały kraj.

Grupa Kapitałowa Hawe świadczy kompleksowe usługi operatorskie na bazie posiadanej infrastruktury światłowodowej oraz usługi projektowe i budowlane dla branży telekomunikacyjnej, elektroenergetycznej i samorządów terytorialnych. Jest notowana na GPW od 2007 roku. W 2012 spółka odnotowała 108 mln zł skonsolidowanych przychodów.