statystyki

Podatek cyfrowy na wagę 100 miliardów dolarów

autor: Elżbieta Rutkowska15.10.2020, 08:52; Aktualizacja: 15.10.2020, 08:52
Jak podał Reuters, ministrowie finansów państw grupy G-20 ponowili poparcie dla wypracowania wspólnych zasad daniny od gigantów technologicznych w skali globalnej.

Jak podał Reuters, ministrowie finansów państw grupy G-20 ponowili poparcie dla wypracowania wspólnych zasad daniny od gigantów technologicznych w skali globalnej.źródło: ShutterStock

Bez globalnego porozumienia w sprawie danin światowe PKB może być mniejsze o 1 proc. rocznie.

Tak wyraźne mogą być według czarnego scenariusza Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) konsekwencje wprowadzania przez różne kraje jednostronnych danin od usług cyfrowych i mnożenia się wynikających z tego sporów podatkowych, a nawet wojen handlowych.

‒ Pilnie potrzebne są nowe zasady, aby zapewnić uczciwość i równość w naszych systemach podatkowych oraz dostosować międzynarodową architekturę podatkową do nowych i zmieniających się modeli biznesowych – podkreśla sekretarz generalny OECD Ángel Gurría. ‒ Bez globalnego rozwiązania opartego na konsensusie ryzyko dalszych nieskoordynowanych, jednostronnych środków jest realne i rośnie z dnia na dzień – ostrzega, dodając, że niepowodzenie w sprawie globalnego podatku cyfrowego groziłoby wojnami handlowymi w czasie, gdy światowa gospodarka i tak ogromnie ucierpiała z powodu pandemii.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane