statystyki

Słowik: Dlaczego nie będzie repolonizacji mediów [OPINIA]

autor: Patryk Słowik24.07.2020, 07:10; Aktualizacja: 24.07.2020, 13:23
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wielu polityków PiS powtarza niczym mantrę, że Niemcy czy Francuzi nie pozwalają sobie na to, by ich rynkiem medialnym trząsł zagraniczny kapitał. To prawda. Ci sami posłowie kłamią jednak, gdy mówią, że polskie media są kontrolowane z zagranicy. Wystarczy przyjrzeć się powyższym faktom, by wiedzieć, że mało która branża gospodarki jest kapitałowo tak polska jak rynek mediów.

P o pierwsze, rządzący nie mają czego repolonizować na medialnym rynku.

Po drugie, stworzenie przepisów o repolonizacji mediów tak, aby były one zgodne z prawem unijnym, byłoby bardzo trudne. A repolonizacja przez wykup byłaby obarczona ryzykiem dla władzy, bo mogłaby się okazać nieskuteczna.

Po trzecie, w polityce najczęściej chodzi o to, żeby króliczka gonić, a nie, żeby go złapać.

Wizja kreślona przez Prawo i Sprawiedliwość, poparta wyraźnie słowami Jarosława Kaczyńskiego sprzed kilku dni, może wywoływać wrażenie, że Polską rządzą zagraniczne media. Warto jednak przyjrzeć się faktom – dla wielu zaskakującym.

Większość już jest polska

Na rynku telewizyjnym już dominuje polski kapitał. Polska jest Telewizja Polska, czyli TVP 1, TVP 2, TVP Info, programy regionalne TVP, a do tego kanały tematyczne. Także Polsat jest rdzennie polski. Podobnie mniejsze TV4 czy TV Puls. Gdzież więc są ci źli, zagraniczni potentaci medialni? W TVN, a co za tym idzie – w informacyjnym TVN24. Przy czym to kapitał amerykański, a wszyscy doskonale wiedzą, że rządzący mogą narzekać na TVN, ale o przymusowym repolonizowaniu amerykańskich kapitałowo mediów nie może być mowy. Dyplomaci USA wielokrotnie nam już pokazali, że tknięcie ich biznesu będzie dla Polski nieopłacalne.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • Ciekawa(2020-07-25 10:12) Zgłoś naruszenie 233

    A ja wolałabym, żeby media były rzetelne. I pokazywały różne punkty widzenia, i prawdę nawet tą niewygodną. Czy to ma znaczenie, kto przeznacza fakty, Polak czy cudzoziemiec?

    Odpowiedz
  • Rozum(2020-07-24 09:36) Zgłoś naruszenie 2214

    Bzdury, takie same jak polskie są: Krakus, Pudliszki, Wedel etc

    Odpowiedz
  • obserwator(2020-07-24 09:15) Zgłoś naruszenie 1923

    to nie ma czego repolonizować , czy nie możemy ruszać to co obce w naszym kraju, a zwłaszcza amerykańskiego kapitału??? Bo co - pogrożą nam palcem i my się schowamy w mysia dziurę ??? Może autor niech nie broni już obcego kapitału zanim on sam się nie zacznie bronić.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Katolik(2020-07-25 17:28) Zgłoś naruszenie 171

    Radio Wolna Europa...racz na wrócić Paniy

    Odpowiedz
  • Blanka(2020-07-24 09:33) Zgłoś naruszenie 1618

    Chodzi przede wszystkim o gazety, a te w przeważającej większości mają kapitał zagraniczny. Jeśli już Polacy (czytelnicy) mają dawać zysk właścicielom, to nich chociaż część tego zysku wraca do polskiego budżetu. Poza tym będzie jasna sytuacja: taki i taki Polak-właściciel gazety zarabia na opluwaniu Polaków.

    Odpowiedz
  • Bo ludzie wstydzą się polskich mediów?(2020-07-24 16:42) Zgłoś naruszenie 158

    Wolą dobre cudze media

    Odpowiedz
  • UmaTurman(2020-07-24 09:32) Zgłoś naruszenie 1219

    płacą to muszą mieć obrońców, zawsze się ktoś znajdzie kto chętnie przyjmie pieniążki i obsmaruje Polskę i Polaków.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ŚwiadekKlamstwMediow(2020-07-25 15:51) Zgłoś naruszenie 810

    Wiecie dlaczego będzie? Bo ludzie sami robią akcję aby tego ścierwa nie kupować i nie oglądać, a że rząd już obciął dotacje to teraz wystarczy dać im zbankrutować. To nie leży w mocy rządu a ludzi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MAK(2020-07-25 23:33) Zgłoś naruszenie 32

    Klucz do systemu jest nie tam, gdzie się tworzy czy nawet nadaje, ale w totalnie hermetycznym, wrogim wszystkiemu, co konserwatywne, zamordystycznym rynku reklamowym. Czyli tam, gdzie się coś finansuje - lub blokuje finansowanie. Nie od dziś w ekonomice wisi slogan reklama jest dźwignią handlu? Skończyć z wykupem reklam i gazeta lub portal leży. Łatwo powiedzieć trudniej zrobić Bo co zrobić gdy np gazeta ma środki na finansowanie reklam z zagranicy legalnie ,ma prawo ? Tu trzeba zajrzeć do prawa niemieckiego - polecam tm zawarte przepisy, mistrzostwo świata. Poszukajcie!

    Odpowiedz
  • I o czym tu mówić?(2020-07-25 20:22) Zgłoś naruszenie 23

    Tvn amerykański ? Może i tsk .Discovery przejęło Scripps Networks Interactive a 80% kapitału tej spółki mają Rosjanie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Paragraf(2020-07-27 15:22) Zgłoś naruszenie 11

    Pan Słowik zalicza do mediów jedynie telewizję - a co z lokalną prasą i radiem? Trudno uznać ten artykulik za rzetelny.

    Odpowiedz
  • kaja(2020-07-28 14:12) Zgłoś naruszenie 11

    TVN, Onet i GW to najbardziej szkodliwe media w Polsce. Coś trzeba z nimi zrobić. Albo banować, albo repolonizować?

    Odpowiedz