Polska sieć piątej generacji oddala się od Huaweia

autor: Elżbieta Rutkowska03.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 03.09.2019, 08:09
Huawei

Huaweiźródło: ShutterStock

Premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent USA Mike Pence podpisali deklarację w sprawie bezpieczeństwa budowy sieci 5G.

Polska i Stany Zjednoczone deklarują „pragnienie wzmocnienia współpracy w zakresie 5G”. Dokument nie podaje jej szczegółów. Podkreśla jednak, że „wszystkie kraje muszą dopilnować”, by w sieciach telekomunikacyjnych „uczestniczyli jedynie zaufani i niezawodni dostawcy, co uchroni je przed nieuprawnionym dostępem lub zakłócaniem”. – W NATO wspólnie dbamy o bezpieczeństwo naszych krajów, a telekomunikacja jest jego ważnym elementem – uzasadnia wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Podpisana wczoraj w Warszawie deklaracja przewiduje następujące kryteria oceny dostawców sprzętu do budowy sieci 5G: czy dostawca jest przedmiotem kontroli przez obcy rząd bez możliwości odwołania się do niezawisłego sądu; czy ma przejrzystą strukturę własności; czy wykazywał się dotychczas „etycznym postępowaniem korporacyjnym” oraz czy podlega prawu, „w którym egzekwuje się przejrzyste zasady postępowania firm”.

– Chcemy wykluczyć dostawców, którzy mogą być politycznym narzędziem obcych państw – wyjaśnia nam osoba z rządu. – Na tych zapisach bardzo zależało Amerykanom, bo z ich perspektywy są argumentem w rywalizacji z Chińczykami. Ale nie eliminujemy chińskiego kapitału. Jeżeli upewnimy się, że jest on w porządku, może u nas działać. Jesteśmy jednak ostrożni – mówi. Inny przedstawiciel rządu podkreśla, że 5G jest tylko jednym z elementów naszej współpracy z USA i w deklaracji chodzi o zablokowanie ekspansji Huaweia, a nie wspieranie jakiejkolwiek amerykańskiej firmy.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • ANTYPOLOOOO(2019-09-07 21:02) Zgłoś naruszenie 33

  GŁUPKI Z PiS ROBIĄ SZEMRANE MACHERSTWA Z PO....ADMINISTRACJĄ TRUMPKA!!APEL D UE, WYP...TEN KRAJ Z WASZYCH STRUKTUR!!

  Odpowiedz
 • cd(2019-09-05 12:54) Zgłoś naruszenie 81

  Wasal nie może działać wbrew swemu panu...Jego samodzielność jest tak samo wielka, jak za komuny. Zmienił się tylko pan.

  Odpowiedz
 • myślący(2019-09-04 12:46) Zgłoś naruszenie 81

  No to będą backdoory "Made in USA" z dostępem NSA. I to to była cała batalia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane