statystyki

Polska sieć piątej generacji oddala się od Huaweia

autor: Elżbieta Rutkowska03.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 03.09.2019, 08:09
Huawei

Huaweiźródło: ShutterStock

Premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent USA Mike Pence podpisali deklarację w sprawie bezpieczeństwa budowy sieci 5G.

Polska i Stany Zjednoczone deklarują „pragnienie wzmocnienia współpracy w zakresie 5G”. Dokument nie podaje jej szczegółów. Podkreśla jednak, że „wszystkie kraje muszą dopilnować”, by w sieciach telekomunikacyjnych „uczestniczyli jedynie zaufani i niezawodni dostawcy, co uchroni je przed nieuprawnionym dostępem lub zakłócaniem”. – W NATO wspólnie dbamy o bezpieczeństwo naszych krajów, a telekomunikacja jest jego ważnym elementem – uzasadnia wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Podpisana wczoraj w Warszawie deklaracja przewiduje następujące kryteria oceny dostawców sprzętu do budowy sieci 5G: czy dostawca jest przedmiotem kontroli przez obcy rząd bez możliwości odwołania się do niezawisłego sądu; czy ma przejrzystą strukturę własności; czy wykazywał się dotychczas „etycznym postępowaniem korporacyjnym” oraz czy podlega prawu, „w którym egzekwuje się przejrzyste zasady postępowania firm”.

– Chcemy wykluczyć dostawców, którzy mogą być politycznym narzędziem obcych państw – wyjaśnia nam osoba z rządu. – Na tych zapisach bardzo zależało Amerykanom, bo z ich perspektywy są argumentem w rywalizacji z Chińczykami. Ale nie eliminujemy chińskiego kapitału. Jeżeli upewnimy się, że jest on w porządku, może u nas działać. Jesteśmy jednak ostrożni – mówi. Inny przedstawiciel rządu podkreśla, że 5G jest tylko jednym z elementów naszej współpracy z USA i w deklaracji chodzi o zablokowanie ekspansji Huaweia, a nie wspieranie jakiejkolwiek amerykańskiej firmy.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • cd(2019-09-05 12:54) Zgłoś naruszenie 81

  Wasal nie może działać wbrew swemu panu...Jego samodzielność jest tak samo wielka, jak za komuny. Zmienił się tylko pan.

  Odpowiedz
 • myślący(2019-09-04 12:46) Zgłoś naruszenie 81

  No to będą backdoory "Made in USA" z dostępem NSA. I to to była cała batalia.

  Odpowiedz
 • ANTYPOLOOOO(2019-09-07 21:02) Zgłoś naruszenie 33

  GŁUPKI Z PiS ROBIĄ SZEMRANE MACHERSTWA Z PO....ADMINISTRACJĄ TRUMPKA!!APEL D UE, WYP...TEN KRAJ Z WASZYCH STRUKTUR!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane