statystyki

Długie pożegnanie z Huaweiem

autor: Elżbieta Rutkowska22.08.2019, 08:55; Aktualizacja: 22.08.2019, 09:02
58,3 mld dol. - takie przychody miał Huawei w I półroczu

58,3 mld dol. - takie przychody miał Huawei w I półroczuźródło: ShutterStock

Producenci z USA mogą współpracować z chińskim gigantem do listopada, ale na czarną listę trafiło więcej związanych z nim firm.

Amerykański Departament Handlu odroczył o kolejne 90 dni zerwanie z chińskim koncernem technologicznym Huawei. Firmy ze Stanów Zjednoczonych będą więc mogły sprzedawać mu swoje podzespoły i rozwiązania technologiczne. Karencja nie zwiastuje jednak ocieplenia stosunków. Wręcz przeciwnie.

Gigant z Shenzhen wraz z kilkudziesięcioma spółkami zależnymi trafił w maju na czarną listę firm, z którymi amerykańskie przedsiębiorstwa nie mogą współpracować. Waszyngton uważa go za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Niedługo potem Departament Handlu USA odroczył zerwanie z chińskim koncernem do sierpnia. Teraz przesunięto je na listopad. Równocześnie dopisano do czarnej listy 46 kolejnych firm powiązanych z Huaweiem. Jak podaje Reuters, są to spółki z Argentyny, Australii, Białorusi, Chin, Francji, Indii i Meksyku. Zakaz obejmuje więc już ponad 100 podmiotów.

W tej sytuacji drugie moratorium nie zapowiada przyjaznych rozwiązań dla chińskiej firmy. Departament Handlu stwierdził zresztą wprost, że kolejne 90 dni ma dać jego klientom w Ameryce – w tym firmom telekomunikacyjnym – „czas na odejście od sprzętu Huawei”. Prezydent Donald Trump w przeddzień ogłoszenia drugiego moratorium mówił dziennikarzom, że nie chce robić interesów z Huaweiem, ponieważ – jak cytował Reuters – „jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • myślący(2019-08-28 17:56) Zgłoś naruszenie 10

    Zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego to jest sam Donald Trump. Ciekawe, co jeszcze wymyśli. Duńczycy jak odmówili sprzedania Grenlandii to też dostali "bana" - Prezydent Trump we wrześniu b.r. do nich nie przyjedzie. Jaja jak berety.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane