Użytkownicy aplikacji muszą wiedzieć, że telefon podsłuchuje

autor: Sławomir Wikariak25.06.2019, 20:00
smartfon, telefon, internet

Związek dostał miesiąc na dostosowanie aplikacji do zaleceń agencji. On sam utrzymuje, że przed upływem tego terminu i tak miał zrezygnować z tej funkcjonalności, gdyż 30 czerwca kończy się umowa na tę eksperymentalną usługę.źródło: ShutterStock

Hiszpański organ ochrony danych osobowych nałożył 250 tys. euro kary za oferowanie aplikacji, która umożliwia śledzenie wyników spotkań piłkarskich. Co minutę uruchamia ona mikrofon, by w ten sposób wyszukiwać pirackie transmisje meczów.

Chodzi o hiszpański związek Liga de Fútbol Profesional (LFP) organizujący ligowe rozgrywki w piłce nożnej. Wypuścił on aplikację mobilną LaLiga, która pozwala m.in. sprawdzać wyniki spotkań. Korzysta z niej ok. 4 mln hiszpańskich kibiców. Jednocześnie jednak aplikacja ta pomaga LFP wykrywać nielegalne transmisje meczów. Co minutę uruchamia mikrofon, który analizuje wychwytywane dźwięki i porównuje je z transmisjami z meczów, używa również geolokalizacji. W ten sposób wykrywa np., że w barze, który nie wykupił licencji na transmisję rozgrywek ligi, oglądany jest właśnie mecz.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • maxi(2019-06-26 05:30) Zgłoś naruszenie 66

    przecież kazda aplikacja ,która sciagamy pyta czy może dostać dostep do lokalizacji,zdjec,muzyki ,mikrofonu ,kamery itd.Wystarczy NIE dawac zgody.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane