Służby mają prawo wiedzieć, do kogo należy komórka

autor: Sławomir Wikariak07.05.2018, 16:00
W oczekiwaniu na wydanie tamtego wyroku zawieszono inne toczące się przed TSUE postępowanie dotyczące wydawania służbom danych telekomunikacyjnych.

W oczekiwaniu na wydanie tamtego wyroku zawieszono inne toczące się przed TSUE postępowanie dotyczące wydawania służbom danych telekomunikacyjnych.źródło: ShutterStock

Policja ma prawo żądać od operatora telekomunikacyjnego, aby wskazał, do kogo należą numery telefonów, nie tyko w sprawach o poważne przestępstwa – uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak liberalizacji w zasadach dostępu służb do danych telekomunikacyjnych. Opinia dotyczy bowiem wyłącznie informacji takich jak imię i nazwisko posiadacza numeru i przy założeniu, że zgodę na ich ujawnienie wydaje sąd.

W grudniu 2016 r. TSUE wydał wyrok, w którym uznał, że przepisy nie mogą zmuszać operatorów telekomunikacyjnych do przechowywania danych o abonentach i wydawania ich na każde żądanie policji czy innych służb. Te mogą ich żądać jedynie w celu zwalczania poważnej przestępczości i po uzyskaniu zgody sądu lub innego niezależnego organu (sprawy połączone sygn. akt C-203/15 oraz C-698/15).

W oczekiwaniu na wydanie tamtego wyroku zawieszono inne toczące się przed TSUE postępowanie dotyczące wydawania służbom danych telekomunikacyjnych. Chodzi o pytanie prejudycjalne, w którym hiszpański sąd docieka, w jaki sposób należy określić próg wagi przestępstw, od którego jest uzasadnione żądanie wydania danych telekomunikacyjnych. I czy ustalenie poziomu na podstawie zagrożenia minimalną karą trzech lat więzienia jest dopuszczalne.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Franc Mauer(2018-05-07 18:11) Zgłoś naruszenie 312

  Nie dziwi nic.Przepracowałem w służbie na rzecz totalitarnego państwa 30 lat.Tom com widział i jakie polecenia wykonywał,utwierdza mnie teraz tylko w przekonaniu,że totalitaryzm i reżim-owszem ale mamy z nim do czynienia właśnie teraz.Jesteśmy zniewoleni i ubezwłasnowolnieni,że większość z Was nie zdaje sobie nawet z tego sprawy jak bardzo...niewiele od Was zależy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Maria(2018-05-07 20:00) Zgłoś naruszenie 102

  A jezeli ktos korzysta z telefonu czlonka rodziny?

  Odpowiedz
 • gost(2018-05-14 20:19) Zgłoś naruszenie 31

  Wystarczy wymienić nielegalne mikroczipy, nanoimplanty i co tu dalej dodać. Wszystko już na krawędzi. Kto to zatrzyma i przywróci normalność?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-05-22 08:43) Zgłoś naruszenie 31

  Mafia a RODO - jak w petitum ...

  Odpowiedz
 • gosc(2018-05-22 19:55) Zgłoś naruszenie 30

  reżim twardogłowych pozbawia wolności normalnych ludzi, dają prawo trollom

  Odpowiedz
 • xxx(2018-05-29 08:49) Zgłoś naruszenie 20

  A co po ustawie inwigilacyjnej jeszcze nie wiedzą?

  Odpowiedz
 • Policyjne państwo ...(2018-06-01 17:17) Zgłoś naruszenie 10

  ... prosto jak w pysk strzelił.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane