statystyki

Po kontroli NIK: Ustawowe opłaty za pochówek powinny być określane na jasnych zasadach

30.11.2016, 09:41; Aktualizacja: 30.11.2016, 10:22
pogrzeb

Czy zmiany powinny objąć również cmentarze parafialne?źródło: ShutterStock

Powierzenie większości zadań związanych z usługami cmentarnymi podmiotom zewnętrznym nie zwalnia organów gmin z obowiązku nadzoru i kontroli - mówi w wywiadzie dal DGP Andrzej Aleksandrowicz dyrektor Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Poznaniu.

Samorządowcy obawiają się, że z ostatniego raportu NIK dotyczącego cmentarzy płynie wniosek, iż stawki cmentarne powinny być wszędzie jednolite. Nie jest to po ich myśli. Czy tak powinni to interpretować?

Gminy mają prawo do samodzielnego ustalania stawek za usługi cmentarne. Dementuję więc, że NIK występuje o ujednolicenie stawek dla wszystkich cmentarzy komunalnych. Jednak wyniki ogólnopolskiej kontroli zarządzania cmentarzami uzasadniają jednak potrzebę wprowadzenia zasad ustalania ustawowej opłaty za pochówek, wnoszonej na okres 20 lat. Obowiązująca ustawa z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2126 ze zm.) nie definiuje zakresu rzeczowego komunalnej usługi cmentarnej.

Kontrole w wybranych gminach sześciu województw pokazały niejednolitość działań samorządów. Przyczyną jest brak uregulowań, które wyznaczałyby zakres tego typu opłat. Ustalając opłatę cmentarną, każda gmina bierze pod uwagę inne składniki. Jedni uwzględniają w niej koszty utrzymania cmentarza, inni dodatkowo pobierają jednorazową opłatę za wodę, a jeszcze inni nie uwzględniają tego rodzaju opłat jako składnika opłaty za miejsce pochówku. W kontrolowanych gminach opłata za dwuosobowy grób wynosiła od 20 zł do 1980 zł. Ponieważ brakuje katalogu opłat związanych z realizacją usług cmentarnych, bliscy zmarłych są zaskakiwani kosztami pochówków. Podkreślamy, rzetelna kalkulacja powinna uwzględniać indywidualne uwarunkowania gminy, jej położenie, powierzchnię cmentarza itd.

Czy zatem samorządowcy powinni się obawiać takich zmian?


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane