Zmiany w e-Doręczeniach po problemach

Podmioty publiczne, takie jak urzędy, szkoły czy szpitale, mają obowiązek stosowania e-Doręczeń, czyli cyfrowego odpowiednika listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, od 1 stycznia br. W pierwszych tygodniach powszechnego stosowania usługi urzędnicy zgłaszali problemy dotyczące m.in. zagubienia korespondencji czy przesyłania wiadomości nawet przez kilka dni.

Większość problemów została rozwiązana, ale – jak wskazuje MC – „proces wdrażania nowych rozwiązań i konkretne zauważone w tym procesie problemy spowodowały konieczność wprowadzenia szeregu ustawowych zmian”. Resort zapowiada m.in. usprawnienie zasad rozpatrywania wniosków o utworzenie adresu do doręczeń elektronicznych (ADE), a także wymiany danych pomiędzy systemami: REGON, KRS, CEIDG, systemami prowadzonymi przez organy samorządu zawodowego a bazą adresów elektronicznych (BAE). Doprecyzowane mają być też obowiązki Poczty Polskiej, która obsługuje system (od 2026 r. przez kolejne 10 lat operatorem wyznaczonym będzie podmiot wybrany w konkursie organizowanym przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej).

Obowiązki Poczty Polskiej

– W planowanej nowelizacji szczególnie ważnym elementem z punktu widzenia prawidłowości działania systemu będzie doprecyzowanie obowiązków operatora wyznaczonego w zakresie prawidłowej realizacji usługi, w szczególności jeżeli chodzi o gwarantowany czas dostarczenia przesyłki PURDE od momentu jej wysłania – uważa Patrycja Grebla-Tarasek ze Związku Powiatów Polskich.

Ministerstwo Cyfryzacji chce również w jednym miejscu zebrać informacje o wszystkich podmiotach publicznych, które mają obowiązek posiadania ADE. „Katalog Podmiotów Publicznych jest systemem teleinformatycznym, w którym będą zebrane dane o podmiotach publicznych i podmiotach realizujących zadania publiczne, mających obowiązek posiadania ADE, które są obecnie zebrane w różnych rejestrach i systemach (REGON, KRS i ePUAP)” – czytamy w założeniach do nowelizacji.