statystyki

Wybór dyrektora szkoły: Nieprawidłowości prowadzą do unieważnienia konkursu

autor: Artur Radwan05.09.2016, 19:00
Wątpliwości przy powołaniu komisji konkursowej to przesłanka unieważniająca postępowanie

Wątpliwości przy powołaniu komisji konkursowej to przesłanka unieważniająca postępowanieźródło: ShutterStock

Do unieważnienia konkursu na stanowisko dyrektora szkoły wystarczą wątpliwości dotyczące prawidłowego powołania w skład komisji konkursowej jednego z jej członków. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

W czerwcu 2015 r. prezydent miasta Krakowa wydał zarządzenie w sprawie zatwierdzenia konkursów dyrektorów niektórych samorządowych placówek oświatowych. Dyrektor liceum ogólnokształcącego, który postanowił ponownie ubiegać się o objęcie dotychczasowej funkcji, po przegraniu konkursu domagał się od prezydenta unieważnienia procedury i przeprowadzenia jej ponownie. Zarzucił m.in. brak wskazania informacji o sposobie powiadamiania kandydatów o terminie i miejscu konkursu. Inny zarzut dotyczył tego, że komisja nie umożliwiła mu przedstawienia pełnej koncepcji działania i wizji rozwoju szkoły. Dodatkowo wskazał też wiele uchybień proceduralnych.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Jaś(2016-09-05 22:03) Zgłoś naruszenie 21

    W Polsce dyrektorem szkoły jest się dożywotnio. No chyba, że ktoś podpadnie aktualnej władzy samorządowej. Wszelkie reklamacje konkursowe są skazane na porażkę.

    Odpowiedz
  • antykuc(2016-09-05 22:40) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli organem prowadzącym szkołę jest np. burmistrz, to jedyną instytucją mogącą unieważnić wyniki konkursu na dyrektora szkoły jest... burmistrz. WSA na zaskarżone postępowanie konkursowe odpowiada, że nie ma takich kompetencji. Nadzór prawny wojewody zaś w nosie ma to, że przewodnicząca komisji konkursowej jest kochanką burmistrza, że jej córka została zatrudniona w szkole 4 miesiące wcześniej, że rodzice nie wiedzieli o konkursie i ich przedstawiciel w komisji konkursowej został wskazany przez burmistrza, że rada pedagogiczna trzy razy głosowała nad wyborem swojego członka, bo nie mogła się doliczyć głosów, a samo głosowanie nie było tajne, nie powołano komisji skrutacyjnej, że ogłoszenie o konkursie budzi wiele zastrzeżeń i jeszcze parę innych przyczyn mogących mieć istotny wpływ na wynik konkursu (NK-II.1410.13.2015.JŁ). Jak napisał Jaś: "wszelkie reklamacje konkursowe są skazane na porażkę".

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane