Chciałem uzyskać informacje na temat poziomu nauczania w gminnych placówkach oświatowych. W tej sprawie wystąpiłem do urzędu gminy, ta jednak odmówiła mi odpowiedzi na moje pytania. Czy wójt miał prawo podjąć taką decyzję?
Nie. Za przygotowanie informacji o warunkach panujących w szkole i poziomie wykształcenia nauczycieli i ich osiągnięciach odpowiadają dyrektorzy poszczególnych placówek oświatowych. Sprawozdanie to – w którym powinny znajdować się m.in. informacje o wynikach sprawdzianów i egzaminów w szkołach podstawowych, gimnazjach czy szkołach ponadgimnazjalnych – przekazują gminie.
Następnie kierownik jednostki samorządu terytorialnego zgodnie z art. 5a ust. 4 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.) informację tę przedstawia radzie, która musi zatwierdzić ten dokument w formie uchwały. Przy czym radni zanim podejmą decyzję omawiają przekazane informacje w komisjach. W toku tych prac mają prawo uzupełniać sprawozdanie o dodatkowe dane, a także domagać się ich uzyskania od dyrektorów szkół – mogą np. żądać wyjaśnień dotyczących słabych wyników egzaminów.
Faktycznie informacje zebrane przez wójta i zatwierdzone przez radę są bardzo cenną wiedzą dla rodziców dzieci mieszkających na terenie danej jednostki. Mogą z nich powziąć wiedzę o poziomie kształcenia w poszczególnych szkołach. Co więcej w sprawozdaniach znajdą również dane np. o wyposażeniu placówki i innych przedsięwzięciach podejmowanych przez uczniów i nauczycieli. Niestety, podjęte uchwały rzadko są zamieszane na stronie internetowej urzędu.
/>
Opiekunowie mogą się jednak domagać do nich wglądu, przy czym z prośbą w tej sprawie muszą wystąpić na piśmie, w którym powinny powołać na art. 10 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2058 ze zm.). Wtedy urząd nie prawa odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania. Natomiast gdyby zdecydował inaczej, wnioskodawcy pozostaje droga sądowa.