statystyki

Prawo wyborcze także przy głosowaniu na sołtysa

autor: Artur Radwan12.05.2016, 07:28; Aktualizacja: 12.05.2016, 09:26
wybory

W ocenie Konrada Głębockiego nikt nie można ograniczać uprawnionym biernego i czynnego prawa wyborczego, a także umożliwiać osobom pozbawionym prawa wyborczego udziału w głosowaniuźródło: ShutterStock

Wybory do rad sołeckich powinny być przeprowadzane z poszanowaniem prawa wyborczego. Osoby, które je naruszają, należy karać. Z interpelacją w tej sprawie do ministra sprawiedliwości zwrócił się poseł PiS Konrad Głębocki.

Parlamentarzysta wskazuje, że co do zasady sołtysa oraz radę sołecką wyłaniają stali mieszkańcy danego sołectwa w tajnym i bezpośrednim głosowaniu na zebraniu wiejskim. Praktyka wskazuje jednak, że zdarzają się przypadki naruszenia podstawowych zasad w trakcie przeprowadzania wyborów do tych jednostek.

W ocenie Konrada Głębockiego nikt nie można ograniczać uprawnionym biernego i czynnego prawa wyborczego, a także umożliwiać osobom pozbawionym prawa wyborczego udziału w głosowaniu. Przy czym zasady te mogą być realizowane dzięki penalizacji czynów mających na celu zakłócenie procesu wyborczego. I zaznacza, że w polskim prawie karnym jedną z nich stanowi art. 248 k.k.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane