statystyki

Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych: Miasta zyskają tereny pod inwestycje

autor: Urszula Mirowska-Łoskot04.04.2016, 07:27; Aktualizacja: 04.04.2016, 10:20
Jednak wątpliwości do zawartych w nim propozycji mają sami wnioskodawcy. Dlatego mimo zaplanowanego w ubiegłym tygodniu drugiego czytania noweli nie odbyło się ono i skierowano ją do prac w sejmowej podkomisji.

Jednak wątpliwości do zawartych w nim propozycji mają sami wnioskodawcy. Dlatego mimo zaplanowanego w ubiegłym tygodniu drugiego czytania noweli nie odbyło się ono i skierowano ją do prac w sejmowej podkomisji.źródło: ShutterStock

Grunty rolne położone w granicach miast nie będą wymagały odrolnienia. Co oznacza, że inwestorzy nie będą musieli ponosić wysokiej opłaty za decyzje w tej sprawie, bo nie będą one już potrzebne. Taką zmianę zakłada poselski projekt nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, nad którą pracuje Sejm.

– Uchwalenie niniejszej nowelizacji przywróci szanse wielu miast na pozyskanie nowych inwestorów i stworzenie bądź zagospodarowanie specjalnych stref ekonomicznych, a tym samym zapewnienie nowych miejsc na rynku pracy. Rozwój inwestycyjny dla wielu samorządów w dobie rosnącego bezrobocia oraz likwidacji zakładów pracy jest szansą na rozwój, a także nadzieją na wzrost konkurencyjności Polski na rynkach europejskich – przekonują posłowie PiS w uzasadnieniu.

Jednak wątpliwości do zawartych w nim propozycji mają sami wnioskodawcy. Dlatego mimo zaplanowanego w ubiegłym tygodniu drugiego czytania noweli nie odbyło się ono i skierowano ją do prac w sejmowej podkomisji. – Taką ustawą przesądzamy, że inwestycje będą prowadzone w miastach, a nie na obszarach wiejskich – wskazuje Krzysztof Ardanowski, zastępca przewodniczącego komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Dodaje, że jeżeli na zmianie skorzystałyby miasta powiatowe, nie miałby wątpliwości, bo mogłyby stać się centrami rozwoju w swoich regionach.

– Natomiast obawiam się, że ta nowela zassie inwestycje do wielkich miast. Pytanie, czy takiej zmiany oczekują samorządy. Z jednej strony tracą opłatę, ale z drugiej strony zyskują tereny pod inwestycje – wskazuje Krzysztof Ardanowski.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane