Wyświetlająca się na smartfonie wizualizacja karty dużej rodziny (KDR) zmieni się w taki sposób, aby była bardziej spójna z innymi dokumentami elektronicznymi.

Tak przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu unieważniania KDR, wzorów graficznych oraz szczegółowego zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku o przyznanie KDR (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1300). Zawarta w nim zmiana dotyczy załącznika nr 1, który określa wzory karty. Ma ona bowiem dwie formy: tradycyjną, którą jest plastikowy dokument, oraz elektroniczną, czyli aplikacji mKDR instalowanej na urządzeniach mobilnych posiadanych przez członków rodziny wielodzietnej. Przy czym modyfikacji ulegnie wygląd tylko tej drugiej.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) uzasadnia zmianę mKDR tym, że coraz więcej osób korzysta z różnych dokumentów elektronicznych, np. dowodu osobistego, legitymacji szkolnej, dlatego minister właściwy ds. informatyzacji, który jest odpowiedzialny za ich udostępnianie, podejmuje kroki zmierzające do ujednolicenia ich wzorów. Dlatego właśnie został zaproponowany nowy wygląd mKDR, tak aby był podobny do wizualizacji innych dokumentów elektronicznych, które wyświetlają się na smartfonie.

Co istotne, wprowadzenie nowego wzoru karty nie będzie wymagało od członków rodziny wielodzietnej podejmowania żadnych dodatkowych czynności, ponieważ po jego wdrożeniu zmieni się on automatycznie na urządzeniu mobilnym, na którym jest zainstalowana aplikacja. ©℗