statystyki

Gmina zwróci sąsiadom dotację wraz z odsetkami tylko na pełnosprawne dzieci

autor: Marcin Nagórek18.12.2015, 07:00
Świadczenie winno być spełnione co do zasady niezwłocznie po wezwaniu do jego wykonania.

Świadczenie winno być spełnione co do zasady niezwłocznie po wezwaniu do jego wykonania.źródło: ShutterStock

Do niepublicznych przedszkoli na terenie naszego miasta uczęszcza wiele dzieci z sąsiedniej gminy (wśród nich pełnosprawne i niepełnosprawne). Ponosimy więc na te dzieci wydatki, które sąsiednia gmina nam zwraca, ale z wielomiesięcznym opóźnieniem. Czy nasze miasto może żądać odsetek ustawowych od gminy zobowiązanej do pokrycia kosztów udzielonej dotacji, gdy ta się spóźnia w zapłacie zobowiązania? Nie zawarliśmy w tym zakresie porozumienia określającego zasady wzajemnych rozliczeń.

Dokonanie zwrotu kosztów, które poniosło miasto w związku z wypłatą dotacji placówce oświatowej (art. 90 ust. 2c ustawy o systemie oświaty), nie jest dotacją. W konsekwencji za uzasadnione przyjąć należy, że skoro po stronie miasta dotującego oświatę dzieci z sąsiedniej gminy powstaje roszczenie o zwrot udzielonej dotacji i dochodzona suma nie ma przy tym przymiotu oraz cech dotacji, to termin reguluje ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.), a nie ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.).


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane