statystyki

Gmina zwróci sąsiadom dotację wraz z odsetkami tylko na pełnosprawne dzieci

autor: Marcin Nagórek18.12.2015, 07:00
Świadczenie winno być spełnione co do zasady niezwłocznie po wezwaniu do jego wykonania.

Świadczenie winno być spełnione co do zasady niezwłocznie po wezwaniu do jego wykonania.źródło: ShutterStock

Do niepublicznych przedszkoli na terenie naszego miasta uczęszcza wiele dzieci z sąsiedniej gminy (wśród nich pełnosprawne i niepełnosprawne). Ponosimy więc na te dzieci wydatki, które sąsiednia gmina nam zwraca, ale z wielomiesięcznym opóźnieniem. Czy nasze miasto może żądać odsetek ustawowych od gminy zobowiązanej do pokrycia kosztów udzielonej dotacji, gdy ta się spóźnia w zapłacie zobowiązania? Nie zawarliśmy w tym zakresie porozumienia określającego zasady wzajemnych rozliczeń.

Dokonanie zwrotu kosztów, które poniosło miasto w związku z wypłatą dotacji placówce oświatowej (art. 90 ust. 2c ustawy o systemie oświaty), nie jest dotacją. W konsekwencji za uzasadnione przyjąć należy, że skoro po stronie miasta dotującego oświatę dzieci z sąsiedniej gminy powstaje roszczenie o zwrot udzielonej dotacji i dochodzona suma nie ma przy tym przymiotu oraz cech dotacji, to termin reguluje ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.), a nie ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.).


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane