statystyki

Każdy może otworzyć dom spokojnej starości

autor: Adam Sroga02.12.2015, 11:10; Aktualizacja: 02.12.2015, 11:18
Pensjonariuszka domu seniora

Dom może być uznany za spełniający warunki, gdy zarówno budynek, jak i jego otoczenie nie mają barier architektonicznych.źródło: ShutterStock

Chciałabym otworzyć dom pomocy lub dom spokojnej starości. Słyszałam, że muszę spełnić określone wymagania i wystąpić o zezwolenie. Jakie są warunki jego uzyskania? Od czego powinnam zacząć – pyta pani Katarzyna.

Dom pomocy społecznej lub placówkę o podobnym charakterze może otworzyć każdy, kto ma odpowiednie środki oraz zaplecze. Takie placówki mogą prowadzić jednostki samorządu terytorialnego, kościoły, związki wyznaniowe oraz organizacje społeczne, fundacje i stowarzyszenia, inne osoby prawne i osoby fizyczne. Niezależnie od tego, czy placówka prowadzona ma być przez podmiot publiczny czy niepubliczny, niezbędne jest uzyskanie zezwolenia wojewody wydanego po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego.

Ubiegając się o wydanie zezwolenia, trzeba spełniać standardy dotyczące organizacji placówki, zakresu i poziomu świadczonych usług. Należy wykazać, że zostanie ona odpowiednio wyposażona i będzie w stanie świadczyć usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające oraz edukacyjne na określonym poziomie. Wszystko to ma na celu zapewnienie należytej opieki osobom, które jej potrzebują.

Postępowanie w sprawie wydania zezwolenia wszczyna się na wniosek zainteresowanego. Powinien zawierać nazwę podmiotu i jego siedzibę lub imię, nazwisko i adres zamieszkania, numer w rejestrze przedsiębiorców albo w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, numery NIP i REGON. Muszą się w nim znaleźć również nazwa, adres i typ domu pomocy społecznej, liczba miejsc przeznaczonych dla mieszkańców, struktura zatrudnienia, zakres usług świadczonych przez poszczególne grupy personelu.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane