statystyki

Każdy może otworzyć dom spokojnej starości

autor: Adam Sroga02.12.2015, 11:10; Aktualizacja: 02.12.2015, 11:18
Pensjonariuszka domu seniora

Dom może być uznany za spełniający warunki, gdy zarówno budynek, jak i jego otoczenie nie mają barier architektonicznych.źródło: ShutterStock

Chciałabym otworzyć dom pomocy lub dom spokojnej starości. Słyszałam, że muszę spełnić określone wymagania i wystąpić o zezwolenie. Jakie są warunki jego uzyskania? Od czego powinnam zacząć – pyta pani Katarzyna.

Dom pomocy społecznej lub placówkę o podobnym charakterze może otworzyć każdy, kto ma odpowiednie środki oraz zaplecze. Takie placówki mogą prowadzić jednostki samorządu terytorialnego, kościoły, związki wyznaniowe oraz organizacje społeczne, fundacje i stowarzyszenia, inne osoby prawne i osoby fizyczne. Niezależnie od tego, czy placówka prowadzona ma być przez podmiot publiczny czy niepubliczny, niezbędne jest uzyskanie zezwolenia wojewody wydanego po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego.

Ubiegając się o wydanie zezwolenia, trzeba spełniać standardy dotyczące organizacji placówki, zakresu i poziomu świadczonych usług. Należy wykazać, że zostanie ona odpowiednio wyposażona i będzie w stanie świadczyć usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające oraz edukacyjne na określonym poziomie. Wszystko to ma na celu zapewnienie należytej opieki osobom, które jej potrzebują.

Postępowanie w sprawie wydania zezwolenia wszczyna się na wniosek zainteresowanego. Powinien zawierać nazwę podmiotu i jego siedzibę lub imię, nazwisko i adres zamieszkania, numer w rejestrze przedsiębiorców albo w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, numery NIP i REGON. Muszą się w nim znaleźć również nazwa, adres i typ domu pomocy społecznej, liczba miejsc przeznaczonych dla mieszkańców, struktura zatrudnienia, zakres usług świadczonych przez poszczególne grupy personelu.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane