statystyki

RPO: Walka z bezdomnością wymaga koordynacji rządu

autor: Michalina Topolewska25.11.2015, 07:29; Aktualizacja: 25.11.2015, 09:16

Wsparcie udzielane osobom niemającym miejsca zamieszkania powinno mieć kompleksowy i interdyscyplinarny charakter. Dlatego zdaniem dr. Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich (RPO), potrzebne jest powołanie pełnomocnika Rady Ministrów, który będzie koordynował pracę różnych resortów w tym zakresie.

W wystąpieniu, które skierował w tej sprawie do premier Beaty Szydło, wskazuje, że rozwiązywanie problemu bezdomności wiąże się nie tylko z zapewnieniem odpowiednich miejsc do zamieszkania, ale też dostępem do wielu usług publicznych, takich jak opieka medyczna, pomoc prawna czy edukacja, oraz podstawowych warunków godnego życia. RPO zwraca uwagę, że wspomniane kwestie należą do właściwości różnych działów administracji rządowej. Zasadne wydaje się więc powołanie pełnomocnika rządu ds. przeciwdziałania bezdomności, który koordynowałby pracę poszczególnych ministerstw.

Jako argument przemawiający za takim rozwiązaniem rzecznik przywołuje wyniki kontroli NIK, opublikowanej w lipcu 2014 r., w trakcie której sprawdzano działania administracji publicznej na rzecz bezdomnych. Wynika z niej, że jej organy świadczyły tym osobom tylko doraźną pomoc, a nie podejmowały w odpowiednim zakresie systemowych działań, które byłyby ukierunkowane na ograniczanie skali zjawiska bezdomności. W opinii izby celowe jest wdrożenie ogólnokrajowych zasad prowadzenia polityki społecznej w stosunku do osób dotkniętych tym problemem w podobny sposób, jak zrobiły to Szwecja, Niemcy czy Francja. RPO podkreśla, że postulat dotyczący koordynacji działań przeciwko bezrobociu był też wielokrotnie zgłaszany przez wiele organizacji społecznych.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane