Senat wniósł w czwartek w nocy poprawki do ustawy o prawach pacjenta, na mocy której rozszerzona zostanie możliwość korzystanie z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Teraz rekompensatę otrzymają zarówno pacjenci korzystający ze świadczeń szpitalnych, jak i ambulatoryjnych, bez względu na to, czy finansowali je z własnych pieniędzy, czy w ramach NFZ.
Rekompensaty za prywatne usługi medyczne
Mimo negatywnego stanowiska rządu i rzecznika praw pacjenta Senat rozszerzył możliwość skorzystania z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. W pierwotnej wersji projektu ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3259) odszkodowanie miało przysługiwać w przypadku realizowanych przez szpitale świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Senat podzielił zastrzeżenia zgłaszane również podczas posiedzeń sejmowej komisji zdrowia, że nie można różnicować pacjentów ze względu na rodzaj świadczeń, z jakich korzystają. Z możliwości wypłaty rekompensaty za zdarzenie medyczne będą zatem mogli skorzystać zarówno pacjenci korzystający ze świadczeń szpitalnych, jak i ambulatoryjnych, bez względu na to, czy finansowali je z własnych pieniędzy, czy w ramach NFZ.
Regulacja zawodów medycznych
O potrzebie uregulowania zawodów medycznych mówiono od wielu lat. Brak regulacji prowadził do nadużyć i świadczenia usług przez osoby o nieodpowiednich kompetencjach, co zagraża bezpieczeństwu klientów. Znalezienie wspólnego mianownika dla wielu bardzo różnych profesji okazało się jednak niełatwym zadaniem.
Biorąc pod uwagę kształt projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych (druk sejmowy nr 3183), przedstawiciele niektórych zawodów dążyli do dopisania ich do ustawy, inni dążyli do wykreślenia. Podczas prac Senatu nieoczekiwanie z katalogu zawodów wykreślono technika dentystycznego oraz usunięto kontrowersyjny zapis dotyczący objęciem ustawy dietetyków pracujących w sektorze publicznym. Dodano natomiast wymagania dotyczące wykonywania zawodu psychoterapeuty.
Jakość bez poparcia Senatu
Po raz kolejny nie zyskała poparcia senatorów próba wprowadzenia przepisów dotyczących jakości w ochronie zdrowia. Po burzliwej dyskusji w Sejmie nie mniejsze emocje ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (druk sejmowy nr 3260) wzbudziła w Senacie.
Krytycznie o ustawie wypowiedziała się m.in. senator Alicja Chybicka (KO).
– Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest tą najgorszą częścią prezentowanej nam wcześniej ustawy.
Profesor Alicja Chybicka wskazała, że ustawa w praktyce będzie oznaczała przeprowadzane na nowo akredytacje i autoryzacje, które wymagają wysiłku od szpitala, a nie poprawią najprawdopodobniej niczego, bo od tego nie przybędzie ani pieniędzy, ani personelu.
Ostatecznie ustawa została odrzucona przez Senat. JA©℗