statystyki

Zwolnienie z płatności za odbiór śmieci tylko dla właścicieli - nie dla mieszkańca

autor: Karolina Topolska03.06.2015, 18:00
Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ulgi w tym zakresie powinny dotyczyć właścicieli nieruchomości.

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ulgi w tym zakresie powinny dotyczyć właścicieli nieruchomości.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ulgi w tym zakresie powinny dotyczyć właścicieli nieruchomości, a nie mieszkańców danej miejscowości. Tak stwierdziło Kolegium RIO w Katowicach.

Rozpatrywana przez RIO sprawa dotyczyła uchwały Rady Gminy Jaworze z 31 marca 2015 r. w sprawie ustalenia wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (nr VI/54/2015). Określała ona stawki opłat za odbiór śmieci zróżnicowane w zależności od liczby mieszkańców nieruchomości. RIO stwierdziła częściową nieważność tej uchwały. Zakwestionowała przepis, zgodnie z którym zwolnieniem z opłaty za gospodarowanie odpadami, gdy są one zbierane w sposób selektywny, obejmuje się mieszkańców gminy, których miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza kryterium dochodowego z art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163). Obecnie dochód ten w przypadku osoby samotnej nie może przekroczyć 542 zł, a osoby w rodzinie – 456 zł. Uchwała rady gminy przewidywała także, że zwolnienie będzie udzielane pod warunkiem przedłożenia aktualnego zaświadczenia lub decyzji kierownika ośrodka pomocy społecznej na okres sześciu miesięcy.

Kolegium uznało, że rada gminy istotnie naruszyła art. 6k ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.), ustanawiając zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami dla mieszkańców, zamiast właścicieli nieruchomości. Przepis ten stanowi, że rada gminy może w drodze uchwały zwolnić w całości lub w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Zwolnienie to może jednak dotyczyć tylko tych gospodarstw domowych, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Od 1 lutego 2015 r. regulacja ta obowiązuje w nowym brzmieniu. Do końca stycznia art. 6k ust. 4 przewidywał możliwość uchwalania przez radę gminy zwolnień przedmiotowych, jednak został on zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny ze względu na brak określenia w ustawie zasad, na jakich zwolnienia te mogły być wprowadzane przez rady gminy (wyrok z 28 listopada 2013 r., sygn. akt K 17/12).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane