Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP (SGU RP) ponownie apeluje o pilne wprowadzenie zmian legislacyjnych, które nałożą na inkasentów obowiązek prowadzenia ewidencji osób zobowiązanych do uiszczania opłaty uzdrowiskowej.

Zdaniem samorządowców takie rozwiązanie przyczyniłoby się do lepszej ściągalności wpływów z tych płatności. Tym razem zwrócili się o interwencję do posłów.

Chodzi o nowelizację ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. 2023 poz. 70). Gminy uzdrowiskowe zwracają uwagę na narastający problem braku poboru opłat uzdrowiskowych, a nawet celowego zaniechania ściągania ich od turystów i kuracjuszy przez lokalnych inkasentów (czyli osoby kierujące m.in. hotelami, motelami, pensjonatami, domami wczasowymi albo podobnymi obiektami usługowymi). Jak twierdzą przedstawiciele stowarzyszenia, sytuacja ta w sposób znaczący uszczupla budżety gmin uzdrowiskowych.

Wyjaśniają, że przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie dają gminom narzędzi do wyegzekwowania należności z tego tytułu, tym bardziej że inkasenci nie odpowiadają za opłatę niepobraną od turystów, a jedynie odpowiadają za opłatę pobraną, a niewypłaconą. Artykuł 30 par. 1 ordynacji podatkowej z 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz.U. 2022 r. poz. 2651 ze zm.) określa bowiem odpowiedzialność płatnika za podatek niepobrany i podatek pobrany, a niewypłacony. Natomiast odpowiedzialność inkasenta ograniczył jedynie do odpowiedzialności za podatek pobrany, a niewypłacony (art. 30 par. 2 ordynacji podatkowej). – Kwestii egzekucji poboru opłaty uzdrowiskowej nie ułatwia również fakt, że płatnikiem tej opłaty są wyłącznie osoby fizyczne, które dłużej niż dobę przebywają w miejscowości uzdrowiskowej – wskazuje dr Jan Golba, prezes zarządu SGU RP.

Przedstawiciele stowarzyszenia zwracają też uwagę, że w odniesieniu do opłaty uzdrowiskowej, zapewne przez niedopatrzenie, nie wprowadzono możliwości wprowadzenia obowiązku prowadzenia ewidencji osób zobowiązanych do uiszczenia tej opłaty, tak jak to ma miejsce w przypadku opłaty miejscowej.

Z tych powodów SGU RP apeluje o wprowadzenie zmian w art. 19 pkt 2 o podatkach i opłatach lokalnych, który brzmiałby tak: „rada gminy, w drodze uchwały, może zarządzić pobór tych opłat w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkasa, a także może wprowadzić obowiązek prowadzenia przez inkasentów ewidencji osób, o których mowa w art. 17 ust. 1 i art. 17 ust. 1a, zobowiązanych do uiszczania opłaty miejscowej i uzdrowiskowej oraz określić szczegółowy zakres danych zawartych w tej ewidencji, uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowego poboru tych opłat”.

– Proponowana zmiana dałaby możliwość nałożenia na inkasentów obowiązku prowadzenia ewidencji osób zobowiązanych do uiszczania opłaty uzdrowiskowej. Rozwiązanie takie, zdaniem stowarzyszenia, przyczyniłoby się do lepszej ściągalności wpływów z opłaty uzdrowiskowej – uważa Golba.

Mimo że stanowisko Ministerstwa Finansów z lipca 2022 r. co do takiej zmiany było pozytywne i resort zapowiedział podjęcie działań zmierzających do uregulowania tych kwestii, to do tej pory nie zostały one rozwiązane. SGU RP ponowiło swoją prośbę w styczniu. Wówczas MF odpowiedziało, że nie jest przewidziana inicjatywa w tym zakresie. Stowarzyszenie jest zaskoczone obrotem spraw. Jego przedstawiciele zwrócili się do posłów o podjęcie tematu.

– Jak zauważa SGU RP, stanowisko MF jest zaskakujące, bo nie uwzględnia ono interesu gmin i nie pozwala na uszczelnienie systemu ściągalności opłat – wskazuje posłanka Monika Wielichowska (KO) w interpelacji do resortu finansów z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie. ©℗