statystyki

Rząd chce, żeby nowe osiedla powstawały na terenach uzbrojonych

autor: Bożena Wiktorowska08.04.2015, 07:39; Aktualizacja: 08.04.2015, 09:07

Decyzje o warunkach zabudowy będą ważne tylko dwa lata. Taka zmiana ma zwiększyć pewność inwestorów, że w czasie kompletowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę gmina nie zmieni zdania co do sposobu zagospodarowania terenu.

Minister infrastruktury i rozwoju przygotował projekt nowelizacji ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 199 ze zm.). Powodem zmian jest dostosowanie przepisów tej ustawy do przyjętej 13 grudnia 2011 r. przez Radę Ministrów Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030. W dokumencie tym zwrócono uwagę na to, że postępujące rozproszenie zabudowy powoduje dodatkowe koszty dla samorządów. Są one bowiem zobowiązane do ponoszenia kosztów budowy oraz eksploatacji dróg, kanalizacji, wodociągów oraz sieci gazowych, ciepłowniczych, telekomunikacyjnych oraz oświetleniowych. Dodatkowo pojawia się problem utrzymania placówek ochrony zdrowia oraz małych szkół. W tym ostatnim przypadku odległość między domem ucznia a placówką oświatową nie może przekraczać 3 km. Określa to obowiązująca ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.). Z tego właśnie powodu – zdaniem rządu – gminy powinny dążyć do zwiększenia liczby zabudowy na już uzbrojonych terenach. Aby to ułatwić, resort proponuje ograniczenie ważności decyzji dotyczących warunków zabudowy tylko do dwóch lat. Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów takie dokumenty nie mają ograniczonego terminu obowiązywania. Tym samym wydane warunki zabudowy mogą zawierać nieaktualne informacje, które praktycznie uniemożliwiają inwestorowi uzyskania pozwolenia na budowę.

Jednocześnie strona rządowa chce znieść możliwość wydania decyzji o warunkach zabudowy dla wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, a także instalacji odnawialnych źródeł energii oraz innych mikroinstalacji. Taka zmiana ustawy wynika z faktu, że tego typu inwestycje w sposób wyjątkowo silny oddziaływają na przestrzeń.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • hmr(2015-04-10 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    Widocznie ma być lepiej dla "urzędu" czy dla obywatela? Zadaniem samorządów jest zapewnienie jak najlepszych warunków dla swych mieszkańców czy też byt mieszkańców ma być jak najlepszy urzędnikom? Jeżeli obywatel chce zbudować dom z dala od miejskiego zgiełku to obecnie będzie "problematycznym petentem"?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane