Podczas czwartkowej sesji Rada Miasta Tychów przyjęła uchwałę w sprawie programu polityki zdrowotnej pod nazwą "Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców miasta Tychy na lata 2022-2025". Uchwałę poparło 15 radnych, 4 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

"W Polsce od 2015 r. obowiązuje ustawa o leczeniu niepłodności, która rozpoznaje problem jakim jest niepłodności i reguluje prawo do jej leczenia. Niestety, Polska pozostaje jednym z ostatnich państw europejskich bez możliwości kompleksowego finansowania diagnostyki i leczenia niepłodności. W związku z powyższym niezmiernie ważne jest natychmiastowe podjęcie działań, które zapewnią pacjentom równy dostęp do diagnostyki oraz skutecznej i bezpiecznej terapii, przezwyciężającej skutki niepłodności" – napisano w uzasadnieniu uchwały.

Z programu rocznie będzie mogło skorzystać 25 par, które spełnią wymagane kryteria – m.in. muszą być mieszkańcami Tychów i rozliczać w tym mieście podatki, kobieta chcąca skorzystać z dofinansowania może mieć od 20 do 42 lat. Na realizację programu miasto przeznaczy 750 tys. zł. Pary otrzymają dofinansowanie nawet do 100 proc. kosztów, jednak nie więcej niż 10 tys. zł na jedną procedurę zapłodnienia pozaustrojowego – poinformowała rzeczniczka tyskiego magistratu Ewa Grudniok.

Reklama

W październiku 2021 r. radni z Tychów przyjęli pierwszą uchwałę w sprawie in vitro – dotyczyła ona przystąpienia do opracowania projektu takiego programu.

"To był pierwszy krok. Radni dali zielone światło do realizacji programu. Kolejnym było opracowanie przez specjalistów szczegółowych zasad funkcjonowania programu oraz uzyskanie pozytywnej opinii Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która pozwala nam na wdrożenie, rozpoczęcie i finansowanie programu polityki zdrowotnej" – powiedział zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych Maciej Gramatyka.

"Procedury w tego typu sprawach trwają długo, wiem, że wiele par w naszym mieście z niecierpliwością czeka na moment, kiedy będą mogli z programu skorzystać. Dziś już mogę powiedzieć – ruszamy z programem, możecie liczyć na wsparcie tyskiego samorządu w spełnieniu marzenia o posiadaniu potomstwa" – dodał wiceprezydent.

Tychy to kolejne miasto w woj. śląskim, którego władze zdecydowały się na dofinansowanie procedur in vitro. Jako pierwszy taki program wprowadził samorząd Częstochowy. W tym mieście w ramach realizowanego od 2012 r. programu leczenia niepłodności tą metodą urodziło się dotychczas 72 dzieci – 35 dziewczynek i 37 chłopców, w tym 8 par bliźniąt.(PAP)

Autor: Krzysztof Konopka