Wzrost dzietności w Polsce do 2040 r. do poziomu zbliżonego do zastępowalności pokoleń. Taki jest najważniejszy cel strategii demograficznej, którą wczoraj zajmowała się Rada Ministrów.
Wzrost dzietności w Polsce do 2040 r. do poziomu zbliżonego do zastępowalności pokoleń. Taki jest najważniejszy cel strategii demograficznej, którą wczoraj zajmowała się Rada Ministrów.
Przyjęta przez nią uchwała to kompleksowy dokument, w którym zostały zaproponowane rozwiązania mające przeciw działać niekorzystnym trendom w obszarze demografii. Strategia została opracowana na podstawie analizy różnych czynników, które mają wpływ na dzietność w Polsce. W efekcie sformułowane zostały trzy cele szczegółowe, a w ich ramach wyodrębnione zostały kierunki określonych działań.
Pierwszym celem ma być wzmocnienie rodziny. W tym elemencie strategii przewidziane jest wsparcie w zakresie potrzeb mieszkaniowych, m.in. poprzez zwiększanie podaży mieszkań i domów oraz zdolności finansowej rodzin, które chcą kupić pierwsze mieszkanie lub dom albo chcą je zmienić na większe, z uwagi na plany posiadania kolejnego dziecka oraz działania służące zabezpieczeniu finansowemu rodzin, takie jak np. rozwijanie systemu podatkowego, aby lepiej uwzględniał fakt posiadania większej liczby dzieci i związanych z tym wydatków, dalsze udoskonalanie i zwiększanie efektywności systemu transferów rodzinnych (opartego przede wszystkim na realizacji programu 500+). Ponadto pierwszy cel strategii zakłada wsparcie trwałości rodzin, popularyzację kultury sprzyjającej rodzinie, a także wzmocnienie współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi na rzecz rodziny.
180,4 tys. dzieci urodziło się od stycznia do sierpnia br.
Drugim celem szczegółowym, na który wskazuje rządowy dokument, jest znoszenie barier dla przyszłych rodziców. Temu ma służyć rozwijanie rynku pracy, tak aby był bardziej przyjazny rodzinie. Chodzi o zwiększanie elastyczności w zakresie wymiaru czasu pracy, organizacji świadczenia pracy (praca zdalna) dla matek spodziewających się dziecka i rodziców, wspieraniu pracodawców zatrudniających kobiety po przerwie spowodowanej urodzeniem dziecka oraz dzięki ułatwieniom w podnoszeniu kwalifikacji lub uzyskiwaniu nowych kwalifikacji przez rodziców, którzy przez dłuższy czas byli poza rynkiem pracy z powodu opieki nad dziećmi. Drugi cel strategii zakłada również: rozwój różnych form opieki nad dziećmi, opieki zdrowotnej (w tym poprawę opieki nad rodziną oczekującą dziecka i rodziną w trakcie porodu), infrastruktury i usług potrzebnych rodzicom (upowszechnianie doradztwa rodzinnego, likwidowanie barier w dostępie do obiektów administracji publicznej) oraz poprawę jakości edukacji.
Wreszcie trzecim celem strategii jest podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk na szczeblach centralnym i samorządowym. W tym drugim przypadku chodzi m.in. o zalecenia tworzenia lokalnych strategii na rzecz rodziny i podnoszenie kwalifikacji kadr samorządowych w zakresie rozwiązywania problemów demograficznych.
Etap legislacyjny
Uchwała przyjęta przez rząd
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama