1 lipca 2021 r. w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego uruchomiliśmy pierwszą e-usługę, za pomocą której wszyscy właściciele i zarządcy nieruchomości mogą złożyć deklarację źródeł ciepła i spalania paliw, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych - informuje Dorota Cabańska p.o. główny inspektor nadzoru budowlanego.
1 lipca 2021 r. w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego uruchomiliśmy pierwszą e-usługę, za pomocą której wszyscy właściciele i zarządcy nieruchomości mogą złożyć deklarację źródeł ciepła i spalania paliw, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych - informuje Dorota Cabańska p.o. główny inspektor nadzoru budowlanego.
/>
Czym w praktyce jest Zintegrowany system ograniczania niskiej emisji (ZONE)? Jakie są jego zdania w ramach CEEB?
To projekt realizowany przez GUNB w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (Oś priorytetowa: E-administracja i otwarty rząd; Działanie 2.1: Wysoka dostępność i jakość usług publicznych), w ramach którego budowana jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). Polega na wdrożeniu systemu informatycznego, który będzie zbierał i udostępniał dane o budynkach.
1 lipca 2021 r. w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego uruchomiliśmy pierwszą e-usługę, za pomocą której wszyscy właściciele i zarządcy nieruchomości mogą złożyć deklarację źródeł ciepła i spalania paliw, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. W kolejnych etapach budowy systemu, którego zakończenie planowane jest w sierpniu 2023 r., będą dostępne kolejne e-usługi dla obywateli, którzy będą dzięki nim m.in. mogli w wygodny sposób - poprzez aplikację - zamówić przeglądy kominiarskie czy inwentaryzacje budynku.
System ma być oddany w sierpniu 2023 r. Co się wówczas zmieni?
CEEB stanowić będzie usystematyzowaną bazę danych i wiedzy na temat źródeł ciepła i spalania paliw w skali kraju. Będzie ważnym narzędziem wspierającym wymianę starych kotłów grzewczych oraz miejscem, w którym dostępne będą informacje na temat programów finansowania wymiany pieców. Będzie również stanowić wsparcie dla organów administracji centralnej i samorządowej do realizacji polityki niskoemisyjnej, np. na podstawie zebranych w niej danych gminy będą mogły wnioskować o fundusze w celu poprawy jakości powietrza. Obecnie jednym z istotniejszych problemów dla właścicieli i zarządców budynków jest uciążliwy i czasochłonny proces zamawiania przeglądu kominiarskiego oraz brak powszechnych, łatwych w obsłudze e-usług i narzędzi dostępu do informacji umożliwiających wymianę nieefektywnych źródeł ciepła, sprawdzenia ich stanu technicznego czy zinwentaryzowania budynku. Dzięki Centralnej Ewidencji możliwe będzie zwiększenie liczby przeglądów kominiarskich i inwentaryzacji w skali kraju, a tym samym poprawa czystości powietrza i bezpieczeństwa ludzi w budynkach. W tym celu zakłada się systemowe oznaczanie budynków, w których nie przeprowadzono przeglądu komina, inwentaryzacji i kontroli. Rozwiązanie to pozwoli na interwencję ze strony organów administracji publicznej w miejscach powstałych w ten sposób czarnych plam i dopilnowanie wypełnienia obowiązku, a tym samym zwiększenie świadomości obywateli.
Kolejny przykład: brak dokumentu potwierdzającego fakt dokonania przeglądu kominiarskiego może stanowić problem dla ubezpieczonego, np. gdy w wyniku pożaru jego nieruchomość ulegnie zniszczeniu. Obecnie nie jest w pełni sprecyzowane, jakiego rodzaju dokumenty są wystarczającymi dla obrotu ubezpieczeniowego, tj. czy należy posługiwać się paragonem, rachunkiem, fakturą VAT czy też protokołem z przeprowadzonej kontroli okresowej komina. Zatem dla firm ubezpieczeniowych, jako odbiorców dokumentów sporządzonych i wystawionych przez kominiarzy, ewidencja, w której będą zebrane ustandaryzowane i ujednolicone informacje o przeglądach, będzie stanowiła istotne rozwiązanie i ułatwienie codziennej pracy.
Czy uruchomienie ZONE będzie się wiązało z zaangażowaniem kominiarzy, służb, urzędników do kontroli domowych źródeł ogrzewania? Gminy miały otrzymać urządzenia mobilne, których użytkownicy będą mogli wprowadzać dane online. Czy ten system także ruszy w sierpniu 2023 r.?
Ustawa przewiduje zaangażowanie wskazanych podmiotów w kontrole źródeł ciepła lub spalania paliw. W ramach projektu przewidziano przekazanie 3500 urządzeń mobilnych z dostępem do aplikacji mobilnej na potrzeby gmin oraz służb kontrolnych. Aplikacja ruszy wraz z wdrożeniem CEEB.©℗
Rozmawiała Katarzyna Nocuń
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama