Prosument, który do 31 marca br. zawrze umowę z jednostką samorządu terytorialnego na zakup, montaż lub dofinansowanie paneli fotowoltaicznych i złoży wniosek o przyłączenie do sieci do 31 grudnia 2023 r., będzie mógł rozliczać się z wytworzonej i pobranej energii w systemie opustowym.

Takie rozwiązanie wprowadza uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. To w istocie poprawka do nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021 r. (Dz.U. poz. 2376), która od 1 kwietnia tego roku zastępuje system opustowy rozliczeń energii systemem sprzedażowym net-billing. Apelowały o nią samorządy realizujące projekty parasolowe finansowane z regionalnych programów operacyjnych. Okazało się bowiem, że mieszkańcy w obawie przed mniej korzystnym systemem rozliczeń prosumentów – mimo wysokich dopłat do mikroinstalacji – zaczęli rezygnować z udziału w projektach parasolowych, a gminom groziła utrata unijnych środków.
Procedura umożliwiająca wejście prosumenta do systemu opustowego ma być uproszczona. Aby skorzystać z rozliczenia, będzie musiał złożyć sprzedawcy energii oświadczenie, że do 31 marca 2022 r. zawarł umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego (lub innego podmiotu), który realizuje projekt ze środków regionalnego programu operacyjnego, oraz że na dzień złożenia oświadczenia umowa ta nie została rozwiązana. ©℗
Etap legislacyjny
Ustawa skierowana do Senatu