Podwyższenie rekompensaty o inflację oraz niewliczanie jej do dochodów samorządów – m.in. o takie zmiany w zasadach zwrotu podatku za 2018 r. od wiatraków wnioskują samorządowcy.
Podwyższenie rekompensaty o inflację oraz niewliczanie jej do dochodów samorządów – m.in. o takie zmiany w zasadach zwrotu podatku za 2018 r. od wiatraków wnioskują samorządowcy.
Dziś nad ustawą o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych przedłożoną przez Sejm będzie pracowała senacka komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej. Zgodnie z nią w przyszłym roku samorządy będą mogły wnioskować do wojewody o zwrot ponad 524,4 mln zł. Wcześniej senacka komisja budżetu i finansów publicznych zarekomendowała przyjęcie bez poprawek.
Biuro legislacyjne Senatu również nie miało poprawek do przedłożonej ustawy. Zwróciło jednak uwagę, że w maju 2021 r. Senat wniósł do Sejmu analogiczny projekt ustawy, który w sposób niemal identyczny określał zasady i tryb zrekompensowania gminom utraconych dochodów. Różnice dotyczyły tego, że senacki projekt przewidywał, iż wnioski gmin byłby kierowane bezpośrednio do ministra właściwego do spraw finansów publicznych, a nie do wojewody. W celu należytego zrekompensowania gminom utraconych dochodów, przy jednoczesnym zapewnieniu prostoty obliczeń, założono też w nim waloryzację rekompensaty wskaźnikiem inflacji za okres od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego jej wypłatę. Senackie przedłożenie nie przewidywało, że rekompensata będzie wliczona do dochodu podatkowego gminy uwzględnianego do wyliczenia części wyrównawczej i równoważącej subwencji ogólnej (co znalazło się w ustawie przyjętej przez Sejm). Samorządowcy liczą, że Senat przedstawi do ustawy przedłożonej przez Sejm dwa ostatnie rozwiązania, które proponował we własnym projekcie ustawy.
Na takie zmiany nie ma jednak zgody rządu. – Zdecydowaliśmy się na zwrot za cały 2018 r., a nie za pół roku, jak początkowo zaproponowaliśmy, aby w ten sposób wyczerpać wszystkie inne potencjalne roszczenia samorządów w tym zakresie – wyjaśnił Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.
Ustawa ma wejść w życie 5 lutego 2022 r.
Etap legislacyjny
Ustawa w trakcie prac Senatu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama