O ile samorządy na Śląsku przodują w rankingu uwzględniającym liczbę wniosków składanych w programie „Czyste powietrze” (o dopłaty do wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych), to w pierwszej setce najbardziej aktywnych nie ma ani jednej gminy z Podkarpacia. Chodzi o zestawienie prowadzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Polski Alarm Smogowy (PAS).

Ani jednej gminy z Podkarpacia nie było także na „liście 100” opublikowanej na podstawie danych za II kw. tego roku. W rankingu na podstawie danych z I kw. znalazła się tylko jedna: na 90. miejscu uplasowała się wówczas gmina Krempna w powiecie jasielskim.
Przypomnijmy, że w województwie podkarpackim od 1 stycznia 2022 r. zgodnie z uchwałą antysmogową będzie obowiązywał zakaz palenia w pozaklasowych piecach (bez tabliczki znamionowej lub starszych niż 10 lat). Takie samo obostrzenie, również od przyszłego roku, dotyczy województwa śląskiego. Jednak tam według najnowszego zestawienia (czyli za III kw.) znalazły się aż 52 gminy, w tym 19 w pierwszej dwudziestce. Najlepszy wynik uzyskały gminy: Godów (powiat wodzisławski), Czerwionka-Leszczyny (powiat rybnicki) i gmina Jejkowice (powiat rybnicki).
O miejscu w rankingu decyduje liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1 tys. budynków jednorodzinnych. Mieszkańcy Godowa złożyli 262 wnioski, a domów jednorodzinnych jest 3721.
Wydaje się więc, że niektóre samorządy przespały czas na wymianę pieców. Na Podkarpaciu problem niskiej emisji powodowanej przez spalanie paliw w przestarzałych piecach niewątpliwie występuje. Według cząstkowych danych z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), które prezentowaliśmy w październiku (DGP nr 204/2021 „Truciciele bezkarni. Do czasu”), pieców poniżej 3 klasy lub bez tabliczki znamionowej zostało zarejestrowanych w województwie podkarpackim ponad 3,3 tys. (dla porównania na Śląsku – 4,3 tys.). Dane do CEEB wpływają dopiero od lipca tego roku i są niepełne – rejestracja ma potrwać rok.
Jak wygląda sytuacja w gminach innych regionów, których mieszkańcy już teraz powinni myśleć o wymianie źródła ciepła? Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2023 r. używanie kopciuchów będzie niedozwolone w województwach łódzkim, małopolskim i mazowieckim, a od 1 lipca 2023 r. w województwie świętokrzyskim. Na liście 100 gmin nie ma ani jednej z województwa łódzkiego, jest tylko sześć z małopolskiego i zaledwie jedna z mazowieckiego.