Przepisy przewidują obowiązek jego zatrudnienia. Jednak zdaniem niektórych ekspertów tego typu regulacja jest zbyt rygorystyczna, bo narusza samodzielność JST. Pojawiają się więc głosy, że utworzenie tego stanowiska powinno być fakultatywne albo uzależnione od wielkości jednostki.
Wójt Kamieńca (woj. wielkopolskie), który w ramach oszczędności zlikwidował w swoim urzędzie stanowisko sekretarza, a jego zadania powierzył swojemu zastępcy, musiał je na nowo przywrócić po interwencji Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu. RIO uznała, że likwidacja etatu sekretarza w urzędzie jest niedopuszczalna i nakazała jego przywrócenie w regulaminie organizacyjnym gminy. Włodarz polecenie wypełnił – w marcu został przyjęty nowy regulamin, wkrótce ruszy konkurs na stanowisko sekretarza – lecz sytuacja w Kamieńcu każe zastanowić się, czy w powołanie sekretarza zawsze jest konieczne i uzasadnione.
Ustawowy obowiązek
Pozostało
94%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama