Trwający Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 jest realizowany w nowoczesnej formule spisu online. Spis przez Internet pozwala spełnić obywatelski obowiązek w zaledwie kilka minut. Dziś podpowiadamy, jak i do kiedy można skorzystać z elektronicznych ułatwień, do których zachęca Główny Urząd Statystyczny – organizator spisu powszechnego.

Trwający od 1 kwietnia br. spis powszechny wyróżnia się przystępną formułą opartą o tzw. samospis internetowy. Metoda ta umożliwia udział w badaniu poprzez wypełnienie specjalnie opracowanego formularza dostępnego na stronie spis.gov.pl. To wygodne rozwiązanie – formularz zawiera kilkanaście prostych pytań i można go wypełnić o dowolnej porze. Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy jest obowiązkowy. Ważne, by w formularzu podawać dane według stanu na 31 marca 2021 r.

Krok po kroku

Należy wejść na stronę spis.gov.pl, gdzie znajduje się aplikacja spisowa. Dostępne metody logowania:
  • Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej – umożliwia uwierzytelnienie za pomocą Profilu Zaufanego oraz systemów informatycznych banków.
  • Wprowadzenie numeru PESEL oraz nazwiska rodowego matki - jako dane niezbędne przy pierwszym logowaniu. Dodatkowo wymagane jest stworzenie hasła, które razem z numerem PESEL posłuży do kolejnych logowań.
  • Odrębny tryb z wykorzystaniem adresu e-mail i zdefiniowaniem hasła dostępu. Ta metoda jest przeznaczona dla cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL, którzy 31 marca 2021 r. zamieszkiwali stale lub przebywali czasowo na terenie Polski.
Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania i ewentualnej korekcie danych wystarczy zatwierdzić formularz. Następnie wyświetli się pytanie o chęć udziału w loterii. Po potwierdzeniu zostanie wygenerowany unikatowy kod. Osoby, które chcą wziąć udział w loterii, powinny pobrać kod i zgłosić go na stronie loteria.spis.gov.pl między 22 kwietnia a 7 lipca 2021 r.
Udział w loterii daje szansę na zdobycie nagród: kart przedpłaconych o wartości 500 zł i 1000 zł. Nagrodami głównymi w losowaniu finałowym są samochody miejskie. Raz zarejestrowany kod bierze udział we wszystkich kolejnych losowaniach, również w tym finałowym. Oznacza to, że im wcześniej spiszemy się przez Internet i zgłosimy swój unikatowy kod na stronie loterii, tym więcej mamy szans na wygraną. W loterii mogą wziąć udział pełnoletnie osoby, które spiszą się przez Internet.

Pytania w spisie

Pytania zebrane są w ośmiu blokach tematycznych. Dotyczą między innymi stanu cywilnego, poziomu wykształcenia, wykonywanego zawodu oraz aktualnego miejsca zamieszkania. Kilka pytań ma charakter dobrowolny – wówczas respondent może zaznaczyć opcję, „nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Co ważne, Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 nie obejmuje tzw. danych wrażliwych dotyczących poglądów politycznych czy wielkości dochodów.

Dostęp do aplikacji spisowej

Dostęp do danych w formularzu spisowym trwa przez 14 dni od pierwszego poprawnego zalogowania. Jeśli w aplikacji zaloguje się osoba przebywająca za granicą, uruchomiony zostanie specjalny scenariusz spisu, który będzie wymagał wypełnienia jedynie formularza indywidualnego. Warto pamiętać, że spis internetowy to najprostsza i najbezpieczniejsza metoda przekazania danych i realizacji obowiązku spisowego.

Kto musi wziąć udział w tegorocznym spisie?

Spis ludności jest powszechny. Zgodnie z zapisami ustawy oznacza to, że każdy zobowiązany jest do udziału w spisie i udzielenia odpowiedzi na pytania. Dzieci i nieletnią młodzież muszą spisać rodzice lub opiekunowie prawni. Natomiast w przypadku osób nieobecnych, ich dane przekazują osoby pełnoletnie, wspólnie z nimi zamieszkałe.

Bezpieczeństwo danych

Informacje przekazywane podczas spisu są prawnie chronione i objęte tajemnicą statystyczną.
Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do bezwzględnego jej przestrzegania. Zgromadzone dane na etapie przetwarzania ulegają anonimizacji – nie jest możliwe ich późniejsze przyporządkowanie do określonej osoby fizycznej. Oznacza to, że informacje przekazane w spisie powszechnym są bezpieczne.
Aktualne informacje o spisie powszechnym dostępne są na stronie spis.gov.pl oraz na profilach GUS w mediach społecznościowych.
W przypadku pytań lub braku możliwości udziału w samospisie internetowym prosimy o kontakt z infolinią: 22 279 99 99*.
* Koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora.