statystyki

Kto, kiedy i od kogo może się domagać informacji publicznej

autor: Ewa Ivanova16.04.2014, 07:05; Aktualizacja: 16.04.2014, 09:22
prawo, sąd, sprawiedliwość

Obywatel zgodnie z art. 61 ust. 1 Konstytucji RP ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne.źródło: ShutterStock

Uprawnienie ma charakter powszechny, a jego realizacja nie wymaga wykazania interesu prawnego lub faktycznego. W przypadku odmowy wnoszący ma możliwość odwołania się od decyzji.

Obywatel zgodnie z art. 61 ust. 1 Konstytucji RP ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa. Zakres podmiotów, które muszą udostępniać informację publiczną, precyzują przepisy o dostępie do informacji publicznej. Wynika z nich, że obowiązek udostępnienia informacji publicznej nałożony został na władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne. W orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, że pojęcie zadań publicznych jest szersze od zakresu pojęcia zadań władzy publicznej (wyrok WSA w Krakowie II SAB/Kr 46/14). Zadania publiczne mogą bowiem być wykonywane także przez podmioty niemające statusu władzy publicznej.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Arek"Aiwa-Platz"(2014-04-16 16:28) Zgłoś naruszenie 00

  WSA W-wa stwierdził, że prokurator nie podlega obowiązkowi podania podstaw orawnych do określonych swych działań - bo nie jest organem władzy publicznej, sygn. IV SAB/Wa 214/13.
  Inny wydział WSA w tej samej sprawie, zrejestrowanej 2 m-ce wcześniej, sygn. II SAB/Wa 568/13 stiwerdza, że wniosek o podanie przez prokuratora podstaw prawnych jest informacją indywidualną a nie publiczną więc nie podlega kognicji WSA.

  Odpowiedz
 • j.(2014-04-17 21:04) Zgłoś naruszenie 00

  Ale z drugiej strony można nadużywając tego prawa całkowicie sparaliżować pracę dowolnego urzędu zawalając go wnioskami o udzielenie informacji publicznej w przeróżnych sprawach, np. na temat zrealizowanych zakupów, posiadanych samochodów i kosztów związanych z ich utrzymaniem, szczegółowe dane o komputerach i oprogramowaniu używanym w jednostce itp. itd. Gdy ktoś byłby dowcipny i przy pomocy internetu zwołał ochotników, to można np. do jednego urzędu w ciągu tygodnia wysłać tysiące takich wniosków o udzielenie informacji o różnych szczegółach pracy tego urzędu i co wtedy? Zamknąć urząd i nic nie robić tylko udzielać informacji obywatelom (być może) bardzo zatroskanym o to, czy dany urząd nie marnotrawi publicznych pieniędzy? Zresztą i tak w ustawowym 2-tygodniowym terminie nie dałoby się tego zrobić. Ja nie czuje się bardziej szczęśliwy, ani dowartościowany przez to, ze mogę sobie napisać do wójta jakiegoś Pcimia Dolnego i zażądać informacji np. o tym, ile ma w gminie komputerów, albo samochodów, albo może gdzie kupował meble, albo ile zarabia jego skarbnik itp. i Pan Wójt miałby obowiązek mi tych informacji udzielić. Niech się tym zajmują organa powołane do kontroli.

  Odpowiedz
 • sedlex(2014-04-18 07:03) Zgłoś naruszenie 00

  dlaczego w SZWECJI =jest jawne a u nas w skkorumP.O..wanym kraju cia gle komus coś przeszkadza

  Odpowiedz
 • z(2014-04-16 08:06) Zgłoś naruszenie 00

  Jaki dostęp ? To fikcja. U mnie wójt wydaje kasę gminną na zaprzyjaźnionego biznesmena i moje wnioski ile i na jakiej podstawie olewa ciepłym moczem. Podobnie jak radni.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane