Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek, iż ustalił z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem (PSL) rezygnację z "koalicyjno-partyjnego poglądu na wojewodów". Dodał, że nowi wojewodowie zostali powołani na czas nieokreślony.

"Jeśli są wśród was ludzie związani z tą, czy inną partią koalicyjną, to jest to przeszłość w jakimś sensie, a nie legitymacja do sprawowania tego urzędu. I to ustalenie powoduje także, że będę miał w rządzie pełną swobodę także do decyzji, odpukać, negatywnych, gdyby nam coś nie wychodziło" - mówił Tusk podczas poniedziałkowego spotkania z wojewodami.

Dodał, że wojewodowie zostali powołani "na czas nieokreślony w najdobitniejszym tego słowa znaczeniu". "Mam nadzieję, że na cztery lata, ale być może do jutra" - zaznaczył premier.

Tusk podkreślił też, że z jeszcze większą "pieczołowitością" myślał o każdej kandydaturze na wojewodę niż wtedy, kiedy zastanawiał się nad składem swego gabinetu. "Zdaję sobie sprawę, że na co dzień rządzenie to są nie narady z ministrami, a ciężka robota i konkretne decyzje wojewodów. Wy jesteście tym kręgosłupem administracji rządowej i dlatego liczę na to, że staniecie na wysokości zadania" - zwrócił się do wojewodów.

Reklama

Biuro Ochrony Rządu wydaje dwa rodzaje legitymacji służbowych funkcjonariusza – w służbie stałej i przygotowawczej oraz w służbie kandydackiej. W razie utraty legitymacji służbowej należy niezwłocznie złożyć drogą służbową meldunek szefowi BOR. W razie odnalezienia dokumentu trzeba zwrócić go do komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadrowych, podając w meldunku okoliczności sprawy.

Premier: nie będziemy przenosić wojewodów z miejsca na miejsce

Reklama

Nie zastosujemy modelu przenoszenia wojewodów z miejsca na miejsce - poinformował Tusk. Media informowały, że szef rządu chce stworzyć korpus wojewodów - poprzesuwać ich do regionów, z których nie pochodzą i "nie są uwikłani w lokalne układy".

"Nie zastosujemy - dzisiaj w Polsce byłoby to jeszcze być może na wyrost - tego modelu przenoszenia wojewodów z miejsca na miejsce. Ale działajcie tak, jakbyście byli w każdej chwili gotowi do przeniesienia do innego województwa. Ze względów organizacyjnych, bytowych, dzisiaj to jeszcze nie jest wskazane, ale mentalnie musicie być państwo także do tego przygotowani" - powiedział podczas spotkania z wojewodami Tusk.

Podkreślał, że wojewodowie nie reprezentują "swojej ziemi wobec rządu, tylko odwrotnie". "Ja wiem, że to nie jest łatwe, (...) ale na tym polega skuteczność władzy: że umie odróżnić zapatrywania i interesy prywatne, towarzyskie, środowiskowe, lokalne od tego, do czego państwo jesteście powołani" - dodał szef rządu.

Boni do wojewodów: cele to poprawa jakości usług i konsolidacja służb

Niektóre z celów na 2012 rok to poprawa jakości usług świadczonych przez urzędy wojewódzkie oraz konsolidacja działalności różnych służb w celu oszczędności - zapowiedział spotkaniu z wojewodami minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Boni podkreślił, że wzmocnienie statusu wojewody będzie jednym z istotnych celów rządu. Dodał, że w 2012 roku ważna jest m.in. poprawa jakości usług świadczonych przez urzędy wojewódzkie. "Jest bardzo ważne, żebyście byli otwarci na relacje (z interesariuszami - PAP), żeby ci, którzy z naszych usług korzystają, mieli poczucie satysfakcji" - zaznaczył Boni zwracając się do wojewodów. Poinformował także, że będą tworzone m.in. "nowoczesne sposoby mierzenia satysfakcji klientów".

Kolejną sprawą, którą trzeba przemyśleć - w ocenie ministra - jest kwestia konsolidacji różnego rodzaju służb, tak by działać "jak najbardziej oszczędnie". "Musimy całą tę operację sprawnie przeprowadzić ze wszystkimi naszymi partnerami, tzn. wyeliminować ich lęk przed tym, że to zmieni ich sens ich działania. Sens ich działania zostanie taki sam" - podkreślił Boni.

CIR: 4 nowych wojewodów, Miller ponownie wojewodą małopolskim

W województwach: lubelskim, pomorskim, podkarpackim i lubuskim będą nowi wojewodowie. Na stanowisko wojewody małopolskiego powrócił były szef MSWiA Jerzy Miller.

Wojewodą lubelskim została Jolanta Szołno-Koguc, pomorskim - Ryszard Stachurski, podkarpackim - Małgorzata Chomycz, a lubuskim - Marcin Jabłoński.

Jerzy Miller został ponownie wojewodą małopolskim - był nim już w latach 2007-2009.

11 wojewodów pozostało na stanowiskach, które zajmowali w ubiegłej kadencji.