statystyki

Związane ręce samorządów: Nowa ustawa o finansowaniu potrzebna od zaraz

autor: Krzysztof Żuk14.10.2020, 20:00
Potrzebna jest dyskusja nad sposobem finansowania samorządów w Polsce

Potrzebna jest dyskusja nad sposobem finansowania samorządów w Polsceźródło: ShutterStock

Konieczna jest radykalna przebudowa i opracowanie nowej ustawy o finansowaniu samorządów. Chcemy wiedzieć, jakimi dochodami będziemy dysponowali za trzy, pięć czy dziesięć lat. Pytanie o samodzielność finansową jest zatem fundamentalne i kluczowe. Bez niej tracimy zdolność do formułowania swoich strategii rozwoju.

P o lityka finansowa polskich samorządów jest bardzo trudna. Od kwietnia komplikuje ją obecna sytuacja epidemiczna, która pociąga za sobą dodatkowe, negatywne konsekwencje finansowe dla budżetów miast. W tym roku w Lublinie z powodu epidemii liczymy się z możliwością braku wpływów do budżetu miasta na poziomie od 5 do nawet 10 proc. planowanych dochodów, co stanowi od 100 do nawet 200 mln zł, w zależności od dalszego rozwoju sytuacji związanej z COVID-19. Największy ubytek dotyczył będzie udziałów w podatkach PIT i CIT. Szacujemy, że do końca roku nie wpłynie do naszej kasy ok. 40–50 mln zł. Znacznie niższe od planowanych będą także wpływy ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Już teraz zmniejszyły się one o ok. 60 proc., co stanowi średnio ponad 3 mln zł miesięcznie. Dodatkowo ze środków budżetu miasta ponoszone są wydatki na walkę z epidemią koronawirusa.

Sytuacja jest zatem bardzo trudna, tym bardziej że obecnie brakuje wsparcia dla samorządów w postaci systemowych rozwiązań wpływających na realne przepływy pieniężne, które zwiększą znacznie uszczuplone dochody samorządów, co w dalszej kolejności powoduje kłopoty z realizacją zaplanowanych wydatków budżetowych. Doceniając rządową propozycję wsparcia zadań inwestycyjnych jednostek samorządu terytorialnego w ramach środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych, zwracam uwagę, że nie rozwiązuje ona głównych problemów finansowych samorządów i nie jest w stanie zrekompensować ubytków w dochodach spowodowanych zmianami ustawowymi oraz epidemią.

Ważne kryteria

Pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nie rekompensują gminom utraconych dochodów w PIT. Oczywiście kwota dla Lublina w wysokości 35,7 mln zł w ramach FIL jest ważna i potrzebna. W podziale nie uwzględniono jednak statusu miasta na prawach powiatu, co oznacza, że nie wzięto pod uwagę dodatkowych zadań, które realizuje. Samorządy rozpoczynają aplikację o kolejne pieniądze w ramach II tury Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do podziału jest 6 mld zł. I tu pojawia się pytanie – według jakich kryteriów te środki będą przyznawane?


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane