statystyki

Prezydent Ciechanowa: Samorząd powinien być samodzielny finansowo, a nie uzależniony od rządu

autor: Krzysztof Kosiński14.10.2020, 09:31; Aktualizacja: 14.10.2020, 09:31
droga

Chodzi o wsparcie finansowe na przebudowę lokalnych dróg. Poprzedni program zawierał merytoryczne i obiektywne kryteria podziału pieniędzy, a nowy został stworzony według uznania, czego najbardziej jaskrawym przykładem może być przyznanie przez premiera dofinansowania dla gminy, która nawet nie złożyła w tej sprawie wniosku, a do tego nie ma dokumentacji technicznej dla przebudowy danej drogiźródło: ShutterStock

Jeśli po latach kroczącej centralizacji państwa i osłabiania samorządów będziemy chcieli w przyszłości wrócić do zapewnienia im samodzielności finansowej, to należałoby w pierwszej kolejności zlikwidować wszystkie doraźne, celowe fundusze wsparcia dla nich.

Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa

S amorząd z założenia powinien być samodzielny finansowo. Inaczej nie ma racji funkcjonowania. Tymczasem jako obywatele jesteśmy świadkami swoistego absurdu. Z jednej strony kolejne ustawy proponowane przez rząd, przyjmowane przez parlament i ochoczo podpisywane przez prezydenta radykalnie zmniejszają samodzielność finansową samorządów poprzez odbieranie im dochodów. Z drugiej rząd tworzy specjalne fundusze dedykowane samorządom, aby je wspierać. Taka redystrybucja środków publicznych jest chaotyczna, ale tkwi w niej głęboki centralistyczny sens. Chodzi o uzależnienie samorządu od rządu.

Podatkowe dary kosztem samorządów

Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych przeprowadzone w 2019 r. przyniosły z perspektywy każdego pracującego obywatela wyższy dochód z racji wykonywanej pracy. Były to trzy istotne zmiany: zmniejszenie stawki PIT o 1 proc., zniesienie podatku dochodowego dla osób do 26. roku życia oraz zwiększenie kosztów uzyskania przychodu.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane