statystyki

Poradnia prawa pracy dla samorządów

autor: Leszek Jaworski14.10.2020, 08:48; Aktualizacja: 14.10.2020, 09:02
Poradnia prawa pracy dla samorządów

Poradnia prawa pracy dla samorządówźródło: ShutterStock

Czy pracownik urzędu może dorabiać sobie w innej pracy?

Czy można zatrudnić osobę, która nie zajęła pierwszego miejsca w rekrutacji?

Jak prawidłowo przenieść pracownika samorządowego na inne stanowisko?

Kiedy dodatek za pracę w trudnych warunkach?

Pracownik wydziału budżetu i podatków urzędu miejskiego zatrudnił się dodatkowo u jednego z lokalnych przedsiębiorców. Gdy o tym dowiedziała się główna księgowa, nabrała wątpliwości co do bezstronności pracownika. Firma, w której dorabia urzędnik, jest jednym z większych przedsiębiorców w mieście. Czy te wątpliwości uzasadniają zwolnienie urzędnika z pracy?

Same wątpliwości nie mogą stanowić podstawy do zwolnienia urzędnika z pracy. Pracodawca musi pamiętać, że w razie sporu sądowego będzie musiał przedstawić dowody wskazujące na zasadność podejrzenia o stronniczość i interesowność pracownika. W opisywanym przypadku okolicznością uzasadniającą podejrzenie byłoby np. wydawanie (przygotowywanie projektów) decyzji podatkowych wobec przedsiębiorcy, u którego dorabia dany urzędnik.

Ograniczenie dodatkowego zarobkowania wynika z art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej: u.p.s.), zgodnie z którym pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym (w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym) nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy. W przypadku stwierdzenia naruszenia przez pracownika któregokolwiek z tych zakazów niezwłocznie rozwiązuje się z nim, bez wypowiedzenia, stosunek pracy w trybie art. 52 par. 2 i 3 kodeksu pracy (dalej: k.p.) lub odwołuje się go ze stanowiska.

Jak należy rozumieć powołany przepis, wytłumaczył Sąd Rejonowy w Puławach w wyroku z 6 grudnia 2019 r. (sygn. akt IV P 298/18). Sad zauważył, że pracodawca nie musi wykazywać, iż pracownik wykonywał swoje obowiązki stronniczo lub interesownie, a zwłaszcza że uzyskiwał w związku z ich realizacją jakiekolwiek korzyści. Puławski SR podał, że przyczyną uzasadniającą rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 30 ust. 2 u.p.s. jest tylko możliwość wywołania wykonywanymi czynnościami przez urzędnika podejrzenia o jego stronniczość i interesowność, czyli możliwość zaistnienia takiej sytuacji. Sąd wyjaśnił, że pojęcie „interesowność” oznacza działanie mające na celu własny zysk, korzyść, pojęcie „stronniczość” oznacza zaś działanie polegające na kierowanie się osobistymi sympatiami i uprzedzeniami, bycie nieobiektywnym. Puławski SR wskazał, że podejrzenie o stronniczość lub interesowność musi być uzasadnione, co oznacza, że nie wystarczy subiektywne odczucie odbiorcy, iż pozasłużbowe zajęcia urzędnika wywołują przekonanie o jego stronniczości lub interesowności. Zdaniem sądu ustalenie, czy dany rodzaj zajęcia może wzbudzać takie podejrzenia, wymaga odniesienia się do całokształtu okoliczności danego (konkretnego) przypadku. Ocena, czy doszło do naruszenia zakazu, powinna opierać się na rozważeniu relacji pomiędzy obowiązkami pracownika samorządowego na stanowisku, na którym jest zatrudniony w urzędzie, oraz rodzajem dodatkowych zajęć, które podjął. Do naruszenia zakazu z art. 30 ust. 1 u.p.s. będzie dochodzić w sytuacjach, w których istnieje ryzyko, że pracownik mógłby wykorzystać swoje kompetencje urzędowe w działalności, którą podejmuje dodatkowo.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane