1. Iława. Rozwój w parze z ochroną środowiska.

2. Strawczyn. Przemyślana strategia i praca ponad podziałami.

3. Rybno. Tu dba się o ludzi i dobra natury.

1 Iława

Rozwój w parze z ochroną środowiska

Wykorzystanie potencjału jezior, lasów i rzek jest jednym z sukcesów władz Iławy, ale i zaradnych mieszkańców. Bezrobocie utrzymuje się tu poniżej 5 proc. Natomiast wskaźnik osób, które prowadzą działalność gospodarczą w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, zawyża wyniki dla województwa warmińsko-mazurskiego i dla powiatu iławskiego. Oprócz sektora turystycznego na terenie gminy prężnie rozwija się m.in. rolnictwo, produkcja mebli i wyrobów z drewna.
Korzystne warunki na rynku pracy, a także krajobrazowe i przyrodnicze walory powodują, że gmina liczebnie się rozrasta. I choć nie zawsze dzieje się to w tym samym tempie, to szansę władze gminy Iława widzą w trendzie migracji ludności z miast do podmiejskich wsi.
Rozwój gminy wyznacza kolejne wyzwania, by jak najlepiej chronić przyrodę. Zwłaszcza że urlopowiczów z roku na rok przybywa. Po Jezioraku, najdłuższym jeziorze w Polsce, pływa statek-śmieciarka przystosowany do odbioru nieczystości bezpośrednio z jachtów i łodzi motorowych. Władzom gminy zależy także na umożliwieniu mieszkańcom podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Obecnie poziom skanalizowania rozległej obszarowo gminy wynosi ok. 80 proc.
Z ciekawostek, warto wspomnieć, że w liczącej kilkanaście tysięcy mieszkańców gminie działa aż pięć klubów piłkarskich, w tym grający w trzeciej lidze GKS LZS Wikielec.
W miejscowości Kamionka znajduje się unikatowy, bo jeden z zaledwie kilku ośrodków szkoleniowych dla kapitanów i pilotów statków (Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami). Uczą się tutaj sterowania tankowcami przy wchodzeniu do śluzy i wpływaniu do portów. A wszystko na odtworzonych na jeziorze Silm miniaturach wybranych obiektów.

2 Strawczyn

Przemyślana strategia i praca ponad podziałami

W herbie ma gęsie pióro i reklamuje się jako jedyna w kraju gmina „literacka”. Bo w nieodległym Oblęgorku swoją letnią rezydencję miał Henryk Sienkiewicz, a co ważniejsze, właśnie tu, w Strawczynie, w północno-zachodniej części Gór Świętokrzyskich, urodził się Stefan Żeromski.
Ale piękno Gór Świętokrzyskich czy inne atrakcje regionu nie są powodem, dla którego w gminie co roku osiedlają się nowi mieszkańcy. Wójt, który pełni tę funkcję już siódmą kadencję, jest przekonany, że to efekt przemyślanej strategii, umiejętnego pozyskiwania zewnętrznych funduszy i pracy ponad podziałami, które skutkują kolejnymi inwestycjami. Sukcesywny rozwój Strawczyna sprawia, że podczas gdy inne gminy województwa wyludniają się, tu mieszkańców przybywa. Gmina wabi ich planami na najbliższe lata i stabilnym budżetem, który pozwala je realizować. Zakończenie budowy oczyszczalni w Strawczynie, podłączenie do kanalizacji wszystkich gospodarstw, a także budowa pełnowymiarowej hali sportowej ze strzelnicą, która ma dopełnić funkcjonujące już Centrum Sportowo-Rekreacyjne w Strawczynku składające się z basenu, stadionu piłkarskiego, kortów tenisowych, skateparku i minigolfa – to przemawia do wyobraźni.
Lokalne władze wychodzą z założenia, że skuteczny samorząd powinien mieć umiejętność słuchania i godzenia różnych potrzeb – od ogromnych i kosztownych projektów, takich jak budowa przedszkoli czy remonty dróg, po te najmniejsze, np. zakup strojów dla zespołów ludowych czy organizację wydarzeń kulturalnych. Troska o duże i małe, równie ważne sprawy sprawia, że ludzie chcą się tu osiedlać. A ich optymizm i aktywność napędzają lokalne władze do dalszego działania.

3 Rybno

Tu dba się o ludzi i dobra natury

Położone w otoczeniu sześciu jezior Rybno stara się łączyć walory przyrodnicze z rozwojem turystyki i lokalnej przedsiębiorczości. Strategicznym celem jest utrzymanie dodatniego przyrostu naturalnego i zapewnienie mieszkańcom wysokiej jakości życia, a przybywającym gościom atrakcji. Za swoje największe osiągnięcie w tym zakresie gmina uznaje wybudowanie i oddanie do użytku najdłuższego drewnianego mola w Polsce, tj. ścieżki edukacyjnej wokół jeziora Rybno. Pomost ma 900 m długości, osiem platform widokowych, z których można obserwować okolicę. Dla tych, którzy chcą w tym pięknym miejscu odpocząć, ustawiono ławki, a dla zainteresowanych poszerzaniem wiedzy – tablice edukacyjne. Molo otacza dwie trzecie jeziora. Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa pozostałej części, by cały akwen był w ten sposób dostępny dla zwiedzających, także tych z niepełnosprawnościami. Władze kładą też duży nacisk na to, by planowane inwestycje były przyjazne dla środowiska. Zwłaszcza że położenie gminy sprzyja rozwojowi turystyki i lokowaniu inwestycji nad jeziorami. Samorząd widzi w nich duży potencjał. Wkrótce nad jeziorem Rumian mają powstać molo, plaża i przystań dla łodzi. Koszt to prawie 2 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi ze środków unijnych. Rybno nie zapomina też o działaniach na rzecz mieszkańców z terenów zagrożonych wykluczeniem społecznym. W 2019 r. w pobliskich Żabinach otwarto Lokalne Centrum Aktywizacji Społecznej, w którym plany zajęć są dopasowane do charakteru grupy. Dla seniorów przygotowano zajęcia komputerowe oraz usprawniające kondycję fizyczną i psychiczną oraz lekcje rysunku. Dla dzieci są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, a dla ich rodziców rozmaite szkolenia i wykłady.