statystyki

Finansowe domino w samorządach

autor: Tomasz Żółciak28.09.2020, 06:00; Aktualizacja: 28.09.2020, 08:16
W piątek na wspólnej konferencji w Białymstoku wystąpili włodarze największych miast, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. ‒ Rząd nam nie pomaga, musimy być gotowi na trudne decyzje ‒ przekonywał Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

W piątek na wspólnej konferencji w Białymstoku wystąpili włodarze największych miast, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. ‒ Rząd nam nie pomaga, musimy być gotowi na trudne decyzje ‒ przekonywał Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.źródło: ShutterStock

Miasta przycinają wydatki na inwestycje i bieżące funkcjonowanie. Powód? Koronawirus i kolejne decyzje rządu ‒ odpowiadają.

Warszawscy radni w zeszłym tygodniu przyjęli zmiany w tegorocznym budżecie stolicy, prognozie finansowej na lata 2020‒2025 oraz wyrazili zgodę na zaciągnięcie dwóch kredytów i emisję obligacji, by ratować miejską kasę. Ratusz wyliczył, że po korektach dochody miasta zmniejszą się o 1,5 mld zł w stosunku do pierwotnego planu. ‒ Oznacza to deficyt na poziomie 3,8 mld zł, o prawie miliard złotych większy od założonego przed pandemią. Według analiz skarbnika Warszawy w latach 2020‒2025 spadek dochodów wyniesie łącznie 2,7 mld zł w stosunku do planów. Zredukowane zostaną nakłady na inwestycje. ‒ W tym roku planowaliśmy wydać na nie łącznie 3,5 mld zł. Kwota ta zmniejszy się do 3,04 mld zł ‒ informuje stołeczny ratusz.

Inne miasta też weryfikują założenia finansowe. – Na dziś prognoza wpływów wskazuje, że w następstwie epidemii dochody budżetu miasta mogą ulec zmniejszeniu o ok. 300 mln zł ‒ przyznaje Małgorzata Tabaszewska z Urzędu Miasta Krakowa. Z tego powodu miejski budżet czeka nowelizacja.

Władze Bydgoszczy z kolei podają, że w pierwszym półroczu tego roku ‒ głównie wskutek COVID-19 ‒ nastąpił nie tylko spadek dochodów, lecz także wzrost wydatków. ‒ Plan inwestycyjny został zmniejszony niemal o połowę, do wysokości ok. 150 mln zł. W połowie roku konieczne było obniżenie go do 66 mln zł. Dalsze inwestowanie to konieczność zaciągnięcia kredytu, w wysokości ponad 230 mln zł. To jedyne rozwiązanie, dzięki któremu uda się dokończyć inwestycje ‒ informuje bydgoski samorząd.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane