statystyki

Skwitowanie tylko dla włodarza. Nawet wówczas, gdy przez pewien czas to nie on rządził gminą

autor: Leszek Jaworski20.09.2020, 13:00
Ustawa o samorządzie gminnym wyraźnie wskazuje na powiązanie instytucji absolutorium z organem, nie zaś z piastunem funkcji organu, niezależnie od tego, czy będzie chodziło o zastępcę wójta, czy o osobę wyznaczoną do pełnienia tych obowiązków przez premiera.

Ustawa o samorządzie gminnym wyraźnie wskazuje na powiązanie instytucji absolutorium z organem, nie zaś z piastunem funkcji organu, niezależnie od tego, czy będzie chodziło o zastępcę wójta, czy o osobę wyznaczoną do pełnienia tych obowiązków przez premiera.źródło: ShutterStock

Od kilku miesięcy nasz burmistrz jest na zwolnieniu lekarskim. Jego zadania przejął zastępca. Czy rada mogła udzielić mu absolutorium?

Nie, gdyż uchwała w sprawie absolutorium dotyczy organu wykonawczego gminy, a więc wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Tak wynika z art. 271 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej u.f.p.). Przy tym prawo nie przewiduje odpowiedniego stosowania przepisów dotyczących absolutorium do zastępcy wójta.

Obsada bez znaczenia


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane