statystyki

Wójt może zmienić pracownikowi miejsce pracy i pracodawcę

autor: Jakub Szmit26.08.2020, 19:00
dokument, podpis, biuro, praca

W zależności od tego, jak formalnie ukształtowane jest określenie pracodawcy w samorządzie terytorialnym, polecenie takie wydawane jest przez wójta, burmistrza (itd.) albo bezpośrednio pracownikowi (o ile jest on zatrudniony w podległym mu urzędzie), albo kierownikowi danej jednostki, który następnie dokonuje przeniesienia pracownika.źródło: ShutterStock

Lokalni włodarze zastanawiają się, czy w czasie pandemii mogą swobodniej dysponować zasobami kadrowymi. Czy przenoszenie pracowników samorządowych na podstawie tarczy antykryzysowej jest możliwe?

Jednym z rozwiązań antykryzysowych skierowanych do samorządu terytorialnego jest regulacja zawarta w art. 3a ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374 ze zm.), który wszedł w życie 24 czerwca br.

Najogólniej rzecz biorąc, ma on zapewnić znacznie większą elastyczność w zakresie dysponowania pracownikami przez pracodawców samorządowych. Rozwiązanie to ma ułatwić funkcjonowanie w związku z wyjątkowymi okolicznościami, więc ustawodawca zaznaczył już na wstępie, że można z niego korzystać tylko w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane