statystyki

Spór o fundusz sołecki w czasach epidemii

autor: Katarzyna Nocuń12.08.2020, 06:01; Aktualizacja: 12.08.2020, 10:06
Przedstawiciele gmin wiejskich argumentują, że w tym roku sytuacja samorządów jest wyjątkowa ze względu na epidemię. – Obawiamy się spadku dochodów w przyszłym roku, a fundusze sołeckie sięgają w naszych gminach już często poziomu 25–30 proc. środków własnych, które możemy przeznaczać na inwestycje – mówią samorządowcy.

Przedstawiciele gmin wiejskich argumentują, że w tym roku sytuacja samorządów jest wyjątkowa ze względu na epidemię. – Obawiamy się spadku dochodów w przyszłym roku, a fundusze sołeckie sięgają w naszych gminach już często poziomu 25–30 proc. środków własnych, które możemy przeznaczać na inwestycje – mówią samorządowcy.źródło: ShutterStock

Stowarzyszenie Gmin Wiejskich RP chce, aby rady gmin decydowały o przyznaniu pieniędzy z funduszu sołeckiego do końca października tego roku. Przeciwne zmianom jest Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów (KSS). Dyskusja dotyczy także wysokości środków, które trafiają do sołectw. Gminy wiejskie postulują zmianę algorytmu, ale na to także nie ma zgody sołtysów.

Przedstawiciele gmin wiejskich argumentują, że w tym roku sytuacja samorządów jest wyjątkowa ze względu na epidemię. – Obawiamy się spadku dochodów w przyszłym roku, a fundusze sołeckie sięgają w naszych gminach już często poziomu 25–30 proc. środków własnych, które możemy przeznaczać na inwestycje – mówią samorządowcy. Zgodnie z ustawą o funduszu sołeckim (Dz.U. z 2014 r. poz. 301) na wypracowanie decyzji o wyodrębnieniu w budżecie gminy pieniędzy na fundusz sołecki rada gminy ma czas do 31 marca. Stowarzyszenie Gmin Wiejskich chciałoby, aby podjętą decyzję można było w tym roku zawiesić lub zaakceptować ją do końca października (chodzi o uwzględnienie sytuacji gmin, które nie podjęły uchwały w terminie, gdyż przez epidemię nie odbyło się posiedzenie rady). – Huśtawki, place zabaw i spotkania integracyjne w kole gospodarstw wiejskich to zadania ważne, ale dziś nie najważniejsze – argumentuje Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich RP.

Bez zmian w terminach


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane