statystyki

Czy w planie miejscowym rada ma prawo wskazać, z jakich paliw nie wolno korzystać? [PORADNIA SAMORZĄDOWA]

autor: Leszek Jaworski29.07.2020, 18:00
Czy w planie miejscowym rada gminy może ustalić np., z jakich paliw nie można korzystać w celach grzewczych?

Czy w planie miejscowym rada gminy może ustalić np., z jakich paliw nie można korzystać w celach grzewczych?źródło: ShutterStock

Kiedy zarząd dróg odmówi wydania zgody na budowę garażu? W jaki sposób skutecznie cofnąć odwołanie od decyzji administracyjnej? Czy w filii szkoły podstawowej może działać zerówka? Komu wolno rozstrzygać o honorowym obywatelstwie gminy?

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wśród zasad ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego dla obszaru nim objętego wprowadzono zakaz stosowania pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe. Czy w planie miejscowym rada gminy może ustalić np., z jakich paliw nie można korzystać w celach grzewczych?

Rada gminy nie na podstaw prawnych dla wprowadzenia do miejscowego planu takiego ustalenia. W szczególności nie jest nią art. 15 ust. 2 pkt 3 i 10 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: u.p.z.p.). Regulacja ta zobowiązuje do określenia w planie zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu oraz modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej. Należy zwrócić uwagę, co jest przedmiotem regulacji dopuszczonej w planie miejscowym. Zgodnie z art. 4 ust. 1 u.p.z.p. jest nim:

  • ustalenie przeznaczenia terenu,
  • rozmieszczenie inwestycji celu publicznego,
  • określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane