statystyki

Sądy zaczynają badać uchwały rad gmin w sprawie LGBT

autor: Patryk Słowik, Marzena Sosnowska22.07.2020, 10:36; Aktualizacja: 22.07.2020, 10:46
Samorządowcy, których poprosiliśmy o opinię, uważają, że sprawa stref wolnych od LGBT doskonale pokazuje, że niezależnie od litery prawa oraz rozstrzygnięć sądowych są sprawy, którymi jednostki samorządu terytorialnego najzwyczajniej w świecie nie powinny się zajmować.

Samorządowcy, których poprosiliśmy o opinię, uważają, że sprawa stref wolnych od LGBT doskonale pokazuje, że niezależnie od litery prawa oraz rozstrzygnięć sądowych są sprawy, którymi jednostki samorządu terytorialnego najzwyczajniej w świecie nie powinny się zajmować.źródło: ShutterStock

Choć organy uchwałodawcze jednostek samorządu mają znaczną swobodę w kształtowaniu lokalnych norm, to nie jest ona bezwzględna. Nie wolno przyjmować rozwiązań, które stoją w sprzeczności z normami konstytucyjnymi. Wynika tak z kilku orzeczeń sądów oraz opinii ekspertów.

Dr Marcin Górski: Jeżeli sąd administracyjny uznał, że nie mamy w ogóle do czynienia z prawem, to uchwała nie może być traktowana jako źródło jakiegokolwiek zobowiązania prawnego dla kogokolwiek, w tym dla organu wykonawczego.

Gdy ponad rok temu pierwsze samorządy zaczęły podejmować uchwały lub stanowiska o strefach wolnych od LGBT, wiadomo było, że spór, czy zrobiły to zgodnie z uprawnieniami, przeniesie się do sądów administracyjnych. Taka światopoglądowa działalność uchwałodawcza rad wzbudziła bowiem daleko idące zastrzeżenia wielu prawników, a także rzecznika praw obywatelskich. W kilkunastu przypadkach zaskarżył on uchwały do wojewódzkich sądów administracyjnych. I dziś mamy pierwsze rozstrzygnięcia. Nie są one jednak jednorodne. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie pod koniec czerwca skargę RPO na uchwałę Rady Gminy Lipinki odrzucił. Dzień później analogiczne rozstrzygnięcie zapadło w sprawie skargi na uchwałę Rady Powiatu Tarnowskiego. Co jednak istotne, sprawy uchwał w ogóle nie były analizowane merytorycznie. Sąd uznał bowiem, że nie zostały podjęte w sprawach z zakresu administracji publicznej, a tym samym nie mogą być przedmiotem kontroli sądu administracyjnego. Mówiąc prościej: to, co RPO zaskarżył, w ocenie sądu nie miało przymiotu prawa, a jedynie pewnej deklaracji. A zadaniem sądów – jak podkreślił WSA w Krakowie – nie jest ocenianie deklaracji jednostek samorządu terytorialnego.

Rzecznik z tą interpretacją się nie zgadza. Uważa, że sądy powinny dać jasny wyraz temu, że gminy i powiaty nie mogą przyjmować uchwał sprowadzających się do dehumanizowania części obywateli. Najprawdopodobniej więc niekorzystne rozstrzygnięcia zostaną zaskarżone w trybie kasacyjnym do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim że sprawa jeszcze nie jest przesądzona, bo orzeczenia nie są prawomocne. Gdyby jednak NSA powielił stanowisko WSA w Krakowie, to dojdzie do niecodziennej sytuacji. W obrocie prawnym będą bowiem uchwały, które – zdaniem samego sądu administracyjnego – nie mają jakiegokolwiek znaczenia. To znaczy nikogo do niczego nie przymuszają ani do niczego nikogo nie uprawniają. Ich rola będzie niewiele znaczącym wyrazem pewnego osobistego przekonania większości radnych.

Fragment uchwały Rady Gminy Lipinki z 12 kwietnia 2019 r. w sprawie podjęcia deklaracji „Gmina Lipinki wolna od ideologii LGBT”


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Józef(2020-07-22 11:22) Zgłoś naruszenie 67

  Jeżeli obca obywatelowi ideologia panoszy się w przestrzeni publicznej, to obywatel z mocy Konstytucji ma prawo do wyrażenia sprzeciwu,. podobnie grupy obywateli mogą wyrazić sprzeciw w formie uchwały swojej gminy. Sąd tu nie ma pola do działania, chyba że jest to stronniczy, upolityczniony Sędzia.

  Odpowiedz
 • Hipokryzja ze schizofrenią(2020-07-22 21:57) Zgłoś naruszenie 25

  Wmówiono ludziom , że nienormalność to normalność, ze czarne lepsze niż białe i powinno być pisane z dużego C, że polityczna niepoprawność to mowa nienawiści, a rodzina to teraz 2 mamy lub 2 ojców. "Jutro" Wam wmówią, iż jesteście niepotrzebnym zlepkiem komórek bo zastąpią Was cyborgi i roboty. ..Nie dajmy się zwariować czerwono-liberalnej zarazie.

  Odpowiedz
 • abcd(2020-07-22 17:27) Zgłoś naruszenie 25

  Ideologia LGBT istnieje. Homoaktywiści wytworzyli własną: 1) wizję rzeczywistości 2) system wartości 3) dyrektywy praktycznego działania. Wyrok sądu ma rozstrzygać o PRAWDZIE?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane