statystyki

Wirusowa wyrwa w lokalnych podatkach

autor: Tomasz Żółciak22.04.2020, 08:30; Aktualizacja: 22.04.2020, 08:33
Ile w 2020 r. mogą stracić wybrane miasta w PIT, CIT i PCC

Ile w 2020 r. mogą stracić wybrane miasta w PIT, CIT i PCCźródło: DGP

Co najmniej 3 mld zł w podatkach mogą stracić w tym roku największe aglomeracje wskutek pandemii. Kolejna tarcza ma pomóc miejskim włodarzom, ale rządowe propozycje im się nie podobają.

Wiemy, ile samorządy stracą przez epidemię i ubiegłoroczne zmiany w prawie. DGP dotarł do wstępnych szacunków 12 największych miast dotyczących potencjalnych ubytków we wpływach z CIT, PIT i PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych). Przyjęto założenie, że straty mogą wynieść odpowiednio 33, 10 i 50 proc.

W takim scenariuszu Warszawa straciłaby w tym roku 1,2 mld zł (351,5 mln zł w CIT, 632,8 mln w PIT oraz 244 mln zł w PCC). Następny w kolejności jest Kraków, który wycenił swoje potencjalne straty na 312,7 mln zł. Z kolei dochody podatkowe Wrocławia mogą się uszczuplić o 243,5 mln zł. Najmniejsze straty spośród 12 ujętych w zestawieniu miast odnotuje Rzeszów – tam mają one sięgnąć 50,7 mln zł. Zdaniem skarbnika Bydgoszczy Piotra Tomaszewskiego cios finansowy dla samorządów będzie jeszcze bardziej bolesny niż wynika to z omawianych szacunków.

– W marcu mieliśmy w Bydgoszczy wpływy mniejsze o 17 proc. niż w ubiegłym roku, i to tylko z PIT. To efekt zeszłorocznych zmian w systemie podatkowym. Podatkowe skutki pandemii będziemy mogli zaobserwować dopiero w okolicach maja i czerwca. Obecnie ludzie jeszcze mają pieniądze, ale przerażenie narasta. Na dziś oceniam, że miasto straci nawet 150–200 mln zł, ale tak naprawdę na razie trudno to rzetelnie ocenić – mówi skarbnik.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane