Radni gminy są uprawnieni do ustanowienia statutu dla gminnej rady seniorów, który wskaże tryb wyboru jej członków i zasady działania. Nie może natomiast określać, czym ma się zajmować.
Tak uznał wojewoda warmińsko-mazurski, który stwierdził nieważność niektórych zapisów uchwały rady gminy Iława powołującej gminną radę seniorów. Zdaniem wojewody zawarcie w niej katalogu realizowanych przez to gremium zadań wykracza poza upoważnienie do wydania uchwały wynikające z art. 5c ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 506 ze zm.).
Zastrzeżenia organu nadzoru wzbudziła też inna regulacja uchwały, w której radni przesądzili, że przewodniczący rady reprezentuje ją na zewnątrz i kieruje jej pracami. Wojewoda podkreślił, że takie sformułowanie nie przewiduje żadnych ograniczeń, wyłączeń ani granic reprezentacji, co oznacza, że obejmuje każdą sferę jej działalności.
Tymczasem w jego ocenie umocowanie do występowania w imieniu podmiotu powinno wynikać z uchwały podmiotu, który ma być reprezentowany. Inaczej może dojść do sytuacji, że przewodniczący będzie działał za radę, a to jest niedopuszczalne. Co więcej, zwrot o „reprezentowaniu na zewnątrz” jest szeroki i sugeruje, że legalne będzie każde działanie szefa rady, jeśli wyczerpuje wymóg jej reprezentowania.
Wojewoda zakwestionował też zapis uchwały dotyczący trybu dokonywania zmian w statucie na wniosek podjęty przez minimum 3/5 składy rady seniorów. W jego opinii brak podstawy prawnej do uzależniania zmiany statutu od wystąpienia w tej sprawie określonej liczby członków rady. Dodał, że każda uchwała rady gminy może być zmieniona lub uchylona na mocy odpowiednich przepisów dotyczących uchwalania aktów normatywnych. Wprawdzie modyfikacja procedury uchwałodawczej jest dopuszczalna, ale jeśli wskazują na to przepisy ustaw szczególnych. W ustawie o samorządzie gminnym takie rozwiązanie nie zostało zawarte.
ORZECZNICTWO
Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody warmińsko-mazurskiego z 17 grudnia 2019 r., nr PN.4131.630.2019. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia