statystyki

Senackie wsparcie dla samorządów. Bedą rekompensaty?

autor: Tomasz Żółciak12.12.2019, 07:33; Aktualizacja: 12.12.2019, 09:12
Odkąd stało się jasne, że Senat przejęła opozycja, także z pomocą samorządowców, kwestią czasu było to, kiedy włodarze zaczną ten fakt wykorzystywać. I ten proces właśnie się rozpoczyna.

Odkąd stało się jasne, że Senat przejęła opozycja, także z pomocą samorządowców, kwestią czasu było to, kiedy włodarze zaczną ten fakt wykorzystywać. I ten proces właśnie się rozpoczyna.źródło: ShutterStock

Izba wyższa będzie dbać o interesy lokalnych władz. Na ręce marszałka trafił projekt ustawy o rekompensatach w związku ze zmianami w podatkach. Kolejnym tematem będzie finansowanie oświaty.

Odkąd stało się jasne, że Senat przejęła opozycja, także z pomocą samorządowców, kwestią czasu było to, kiedy włodarze zaczną ten fakt wykorzystywać. I ten proces właśnie się rozpoczyna. W tym tygodniu marszałek Tomasz Grodzki spotkał się z prezydentami Łodzi – Hanną Zdanowską, stolicy – Rafałem Trzaskowskim, Sopotu – Jackiem Karnowskim i Sosnowca – Arkadiuszem Chęcińskim. Obecna była również Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu i prawdopodobnie kandydatka Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP. Przedstawiciele miast przynieśli projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Udało nam się dotrzeć do jego szczegółowych założeń.

Zakłada on zrekompensowanie samorządom ubytków w ich budżet ach w związku z ostatnimi zmianami w PIT. Autorzy projektu szacują, że zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (m.in. obniżenie stawki PIT z 18 do 17 proc., zerowy PIT dla osób do 26. roku życia) i w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (tu wskazuje się na zniesienie limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli 30-krotności, z którego na razie PiS się wycofał) oznaczają dla władz lokalnych uszczerbek na poziomie 7,9 mld zł rocznie. Dlatego projekt ustawy przewiduje zwiększenie udziału procentowego lokalnych władz we wpływach z PIT. I tak proponuje się zwiększyć udział gmin z obecnych 38,08 proc. do 45,01 proc. W przypadku powiatów mowa o zmianie z 10,25 proc. do 11,77 proc., a województw – 1,6 proc. do 1,84 proc.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane