statystyki

Senackie wsparcie dla samorządów. Bedą rekompensaty?

autor: Tomasz Żółciak12.12.2019, 07:33; Aktualizacja: 12.12.2019, 09:12
Odkąd stało się jasne, że Senat przejęła opozycja, także z pomocą samorządowców, kwestią czasu było to, kiedy włodarze zaczną ten fakt wykorzystywać. I ten proces właśnie się rozpoczyna.

Odkąd stało się jasne, że Senat przejęła opozycja, także z pomocą samorządowców, kwestią czasu było to, kiedy włodarze zaczną ten fakt wykorzystywać. I ten proces właśnie się rozpoczyna.źródło: ShutterStock

Izba wyższa będzie dbać o interesy lokalnych władz. Na ręce marszałka trafił projekt ustawy o rekompensatach w związku ze zmianami w podatkach. Kolejnym tematem będzie finansowanie oświaty.

Odkąd stało się jasne, że Senat przejęła opozycja, także z pomocą samorządowców, kwestią czasu było to, kiedy włodarze zaczną ten fakt wykorzystywać. I ten proces właśnie się rozpoczyna. W tym tygodniu marszałek Tomasz Grodzki spotkał się z prezydentami Łodzi – Hanną Zdanowską, stolicy – Rafałem Trzaskowskim, Sopotu – Jackiem Karnowskim i Sosnowca – Arkadiuszem Chęcińskim. Obecna była również Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu i prawdopodobnie kandydatka Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP. Przedstawiciele miast przynieśli projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Udało nam się dotrzeć do jego szczegółowych założeń.

Zakłada on zrekompensowanie samorządom ubytków w ich budżet ach w związku z ostatnimi zmianami w PIT. Autorzy projektu szacują, że zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (m.in. obniżenie stawki PIT z 18 do 17 proc., zerowy PIT dla osób do 26. roku życia) i w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (tu wskazuje się na zniesienie limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli 30-krotności, z którego na razie PiS się wycofał) oznaczają dla władz lokalnych uszczerbek na poziomie 7,9 mld zł rocznie. Dlatego projekt ustawy przewiduje zwiększenie udziału procentowego lokalnych władz we wpływach z PIT. I tak proponuje się zwiększyć udział gmin z obecnych 38,08 proc. do 45,01 proc. W przypadku powiatów mowa o zmianie z 10,25 proc. do 11,77 proc., a województw – 1,6 proc. do 1,84 proc.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane