statystyki

Za uniemożliwienie nadzorowi oględzin budynku grozi grzywna

autor: Marcin Nagórek17.11.2019, 16:00
Inspektorzy twierdzą, że chcieli ustalić wszystkie okoliczności sprawy – zgodnie z art. 7 i 77 k.p.a. Czy nadzór miał prawo do nałożenia kary?

Inspektorzy twierdzą, że chcieli ustalić wszystkie okoliczności sprawy – zgodnie z art. 7 i 77 k.p.a. Czy nadzór miał prawo do nałożenia kary?źródło: ShutterStock

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego ukarał mnie grzywną. W decyzji o jej nałożeniu jako przyczynę podał, że nie okazałem pracownikom inspektoratu do oględzin budynku piekarni, którą to inwestycję niedawno ukończyłem. Zarzucono mi nieprawidłowości w jej budowie. Prawo budowlane nic nie mówi o takich sankcjach.

Inspektorzy twierdzą, że chcieli ustalić wszystkie okoliczności sprawy – zgodnie z art. 7 i 77 k.p.a. Czy nadzór miał prawo do nałożenia kary?

Tak. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego miał podstawy prawne do ukarania przedsiębiorcy grzywną za nieokazanie budynku gospodarczego.

Zacznijmy od tego, że rzeczywiście prawo budowlane, które w art. 90–94 penalizuje różne czyny związane z naruszeniami regulacji tego aktu prawnego, nie zawiera przepisów dotyczących nakładania grzywny za nieokazanie nieruchomości do oględzin inspekcji nadzoru budowlanego. Zatem przyjrzeć się trzeba przepisom kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.).

Jak wynika z podanego zapytania, inspektor nadzoru argumentował konieczność dokonania oględzin potrzebą ustalenia okoliczności sprawy, co ma uzasadnienie w jego ocenie w art. 7 i art. 77 par. 1 k.p.a. Z tych zaś regulacji wynika, że w toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane