statystyki

Uchwała nie może określać terminu wypłaty bonu

autor: Michalina Topolewska10.09.2019, 18:00
W ocenie organu nadzoru nieprawidłowe było wskazanie w uchwale, że bon nie przysługuje m.in. rodzinom zastępczym oraz osobom, które nie sprawują faktycznej opieki nad dzieckiem, bo takie postanowienia nie stanowią zasad przyznania świadczenia.

W ocenie organu nadzoru nieprawidłowe było wskazanie w uchwale, że bon nie przysługuje m.in. rodzinom zastępczym oraz osobom, które nie sprawują faktycznej opieki nad dzieckiem, bo takie postanowienia nie stanowią zasad przyznania świadczenia.źródło: ShutterStock

Radni nie mogą wprowadzać wymogu przedstawiania kopii zeznania podatkowego przez rodziców, którzy ubiegają się o przyznanie świadczenia na opiekę żłobkową.

Tak uznał wojewoda śląski, który stwierdził nieważność uchwały podjętej przez radę gminy Zebrzydowice w sprawie wprowadzenia „Zebrzydowickiego bonu żłobkowego”. Zgodnie z art. 22b ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.) radni, biorąc pod uwagę lokalne potrzeby, mogą ustanowić dla mieszkańców gminy dodatkowe świadczenia na rzecz rodziny, finansowane z własnego budżetu. Jednocześnie w uchwale powinni określić jego wysokość oraz zasady przyznawania. Takim świadczeniem miał być właśnie bon żłobkowy, przysługujący rodzicowi w wysokości 300 zł lub 200 zł miesięcznie, w zależności od tego, czy dziecko jest objęte opieką w żłobku, czy klubie dziecięcym. Jednak zdaniem wojewody rada, ustalając warunki uzyskania tego świadczenia, naruszyła przepisy.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane