statystyki

Uchwała nie może określać terminu wypłaty bonu

autor: Michalina Topolewska10.09.2019, 18:00
W ocenie organu nadzoru nieprawidłowe było wskazanie w uchwale, że bon nie przysługuje m.in. rodzinom zastępczym oraz osobom, które nie sprawują faktycznej opieki nad dzieckiem, bo takie postanowienia nie stanowią zasad przyznania świadczenia.

W ocenie organu nadzoru nieprawidłowe było wskazanie w uchwale, że bon nie przysługuje m.in. rodzinom zastępczym oraz osobom, które nie sprawują faktycznej opieki nad dzieckiem, bo takie postanowienia nie stanowią zasad przyznania świadczenia.źródło: ShutterStock

Radni nie mogą wprowadzać wymogu przedstawiania kopii zeznania podatkowego przez rodziców, którzy ubiegają się o przyznanie świadczenia na opiekę żłobkową.

Tak uznał wojewoda śląski, który stwierdził nieważność uchwały podjętej przez radę gminy Zebrzydowice w sprawie wprowadzenia „Zebrzydowickiego bonu żłobkowego”. Zgodnie z art. 22b ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.) radni, biorąc pod uwagę lokalne potrzeby, mogą ustanowić dla mieszkańców gminy dodatkowe świadczenia na rzecz rodziny, finansowane z własnego budżetu. Jednocześnie w uchwale powinni określić jego wysokość oraz zasady przyznawania. Takim świadczeniem miał być właśnie bon żłobkowy, przysługujący rodzicowi w wysokości 300 zł lub 200 zł miesięcznie, w zależności od tego, czy dziecko jest objęte opieką w żłobku, czy klubie dziecięcym. Jednak zdaniem wojewody rada, ustalając warunki uzyskania tego świadczenia, naruszyła przepisy.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane